WordPress sitenizi 2 eklenti ile hızlandırın

Site hızı bir web sitesinin en önemli unsurlarından birisidir. Bir sitenin içeriğinin kaliteli olması veya göze hoş gelmesi tek başına iyi site nitelemesi için yeterli değildir. Kullanıcı memnuniyeti pek çok platformda olduğu gibi bir internet sitesi için de önem verilmesi gereken bir konudur. Siz veya bir başkası bir ziyaretçi olarak bir internet sitesine girdiği zaman sayfaların hızlı yüklenmesini ve site içerisinde bir sayfadan başka bir sayfaya hızlıca gezebilmeyi ister. Son zamanlarda SEO açısından da site hızı önemli bir kriter haline gelmiştir. Bu sebeple bu yazıda WordPress sitenizi hızlandıracak 2 eklentiden bahsemek istiyorum.

1. Adım: Scripts Gzip


Gzip, siteniz yüklenirken çağrılan Javascript ve CSS kodlarını sıkışırmak için kullanılan bir yöntemdir. Nasıl ki bilgisayarımızda bazı dosyaları .rar veya .zip formaında sıkıştırıyorsak benzer şekilde internet ortamında çağrılan dosyalar için de sıkıştırmayı .gzip formatında yapmamız gerekir. Bunun için Scripts Gzip eklentisini öneriyorum. Bu eklentiyi indirip WordPress sitenizde etkinleştirdiğiniz zaman site performansında %5-%15 aralığında artış gözlemleyebilirsiniz.

2. Adım: W3 Total Cache


Sitenize hız anlamında katkısı olan bir diğer yöntem de cache yani önbellekleme yöntemidir. Bu yöntemde sitenizdeki sayfaların görüntsü önbelleğe alınır ve her defasında sunucudan veri çağrılmasının önüne geçmiş olursunuz. Sunucudan veri çağırmak yerine önbellekte yer alan bir veriyi çağırmak kuşkusuz daha az zaman alacağı için sitenizin ve sayfalarının yüklenme hızı artacaktır. Benim önereceğim ve kullanmakta olduğum eklenti W3 Total Cache eklentisi. Bu eklentiyi indirip etkinleştirditen sonra sitenizdeki performans artışını görmek için birkaç gün beklemeniz gerekiyor.

Site Performansımı Nasıl Ölçebilirim?


Site performansınızı ölçmek için en güzel ve pratik araçlardan birisi Google tarafından gelişirilmiş Page Speed Online uygulamasıdır. Sayfayı açtıktan sonra tek yapmanız gereken site adresini yazmak. “Analyze” butonuna tıkladıktan sonra site performanısının 100 üzerinden bir değerlendirmesini ve iyileştirme için önerileri göreceksiniz.

Alıntı: https://www.ozhandonder.net/wordpres...da-hizlandirin