YouTube'a Bir Yasak Kararı Daha

Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi dün aldığı kararla YouTube'a erişimi yasakladı. İşin ne kadar gayriciddi olduğu ve yargının başbakanın açıklamalarından nasıl etkilendiğini, hatta iktidar eliyle müdahale olduğunu düşünmeden edemiyor insan.
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) YouTube’un dün yeniden Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi tarafından engellendiğini açıkladı.
TİB’in sitesindeki Erişim Sorgulama’da YouTube’un erişime engellenme sebebi olarak Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi’nin 27 Mart 2014 tarihli kararı, Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi’nin 4 Nisan 2014 tarihli kararı ile “******* aleyhine işlenen suçlar”ın düzenlendiği 5651 sayılı kanunun 8. Madde 1/b bendi gösteriliyor.


Ancak Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi Türkiye Barolar Birliği’nin itirazı üzerine kararını yeniden gözden geçirmiş ve kendi kararını ifade özgürlüğü ihlali sayarak YouTube’a erişim engelleme yasağını kaldırmıştı.


TİB'den "Ayrıca" düzeltme

Eski aramada 'ayrıca' ifadesi yoktu


TBB’nin itirazı sayesinde erişim engeli kararının daha önce TİB’in sitesinde yer alan “******* aleyhine işlenen suçlar” nedeniyle değil “siyasal ve askeri casusluk ile gizli kalması gereken bilgileri açıklama suçu ile ilgili olarak yapılan soruşturma kapsamında” verildiği anlaşılmıştı.


Bunun üzerine TİB’in sitesinde bugün arama yapıldığında kapatma gerekçesi olarak ilgili mahkeme kararlarının yanı sıra “Ayrıca” ibaresiyle “5651 sayılı kanunun 8. Madde 1/b bendi” gösteriliyor.


YouTube’a 28 Mart’tan beri VPN kullanmaksızın erişim sağlanamıyor.

Bianet