Windows XP bitiyor dertler başlıyor8 Nisan'da devlet daireleri ve kamu kuruluşlarını büyük tehlike bekliyor
Microsoft, Windows XP'yi emekli ediyor ancak güvenlik riskleri sürüyor. Aralarında su ve elektrik sistemlerini kontrol edenlerin de yer alığı 300 milyonun üzerindeki windows XP kullanıcısı artık yeni virüslere ya da sistem açıklarına dair bir güncellemelerini alamayacak.

Microsoft Corp. 8 Nisan'dan itibaren XP modeli işletim sistemlerine destek sağlamaya son verecek. Bu durum sanayi sistemlerini çalıştıran ve pek çok devlet dairesinde kullanılan bilgisayarların güvenlik açığı yaşamasına neden olacak.

Önümüzdeki günlerde devlet dairelerinde ve kamuya hizmet veren kuruluşlarda Windows XP için önlem alınmazsa, bizi büyük sorunlar bekliyor.

Öte yandan milyonlarca insan XP lisansı için ödediği ücretin karşılığı olarak devam etmesi gereken desteğin kesilmesi karşısında nasıl bir tepki verecek? Bu sorunun cevabını çok merak ediyorum.

Şahsi fikrim: Microsoft'un Lisanslı XP kullanıcılarına ücretsiz sürüm yükseltme olanağı tanınmasının bile yarım adalet olacağıdır. Çünkü, Ücretsiz versiyon yükseltme olanağı tanınsa bile, eski bilgisayarların donanım konfigüreasyonu, yeni versiyonlar için yetersiz gelecektir. Bu da kullanıcıların her durumda yeni maddi külfetlere katlanmasına sebep olacak. Hakkını arayanlar olmadıkça veya yetersiz sayıda kaldıkça bu sömürü devam edcektir. Sonraki versiyonlarda da yine aynı durumlarla karşılaşılacaktır.

Bu bölüme boş yere "Windows Çilesi" demedik. Say say bitmez çileler.


Kaynak