Alexa, Siteleri Neye Göre Sıralıyor?

Alexa bir kalite kontrol merkezidir. Televizyonların Reytinglerini ölçen bir merkez diyerek de nitelendirebiliriz. Nasıl bir televizyon kanalını insanlar izliyolarsa sürekli sizin sitenizde de etkin olarak takılırlarsa bu da sizin reytinginizi olumlu etkiler. Alexa kötü siteleri en çok haneli rakamlara taşır. Yayın hayatına yeni başlayan bir site genelde ilk sıralama kaydında 25 - 30 milyon gibi bir değerden girer. 90 bin 100 bin gibi değerler başarılı olmaya yakın olarak değerlendirilebilir. Başarılı siteler ise çok daha küçük basamaklı değerlere girer.

1) Alexa 'da nasıl Azalınılır ;

1.a) Ziyaretçi;
Alexada azalmak için öncelikle özgün içerik yazmalısınız. İnsanlar özgün içeriklerinizden yararlanacakları için bu alexa'da düşüş getirir.

1.b) Backlink; backlink heryerde olduğu gibi burada da önemli rol oynar alexa'da sitenize girince, mesala https://www.alexa.com/siteinfo/webmaster.bbs.tr sag tarafta Sites Linking In yazar o alexa'ya kayıtlı backlinkinizdir. Bizim 200'den fazla var, ancak 14 tanesi kayıt edilmiş.

1.c) Yıldız ; alexa 5 yıldız google +1 gibidir. alexa'da düşmenizi sağlar, ne kadar yıldız o kadar düşüs demektir. Alexa yıldızları 1-2-3-4-5 diye sınıflandırılır.

2) Alexa Ne işimize yarar ;


Alexa amazon.com'un alt yapısındaki bir sitedir. Yanı büyük bir portaldır. Alexa'da yeterince düşerseniz sitenizi satarken, reklam alırken falan değerlenir. mesela sizin alexa değeriniz 60 bin, siz 100. siteye reklam verirseniz sizin alexa değeriniz de düşer, pagerank gibidir bu. yanlışlarım varsa belirtin.