Windows Versiyonuna Göre Sürücü Bulma Çilesi


Bilgisayarlarda en irite olduğum devinim, bilgisayar kullanımı adına bilgisi olmayan kullanıcılara Windows işletim sistemi formatı atmak. Çevremde de adım çıkmış, "bilgisayardan anlıyor" diye; bunu duyan her tanıdığım, bilgisayarına format istiyor.

Karşıma aşağıdaki gibi görüntüler çok çıktı, çıkıyor, çıkacak.

Bu da anlamsız bir kısırdöngünün resmidir:
Gördüğünüz gibi, Windows işletim sistemleri için sürücü bulmak pek çetin bir hale dönüşebiliyor. Nedense bilgisayar cahili tanıdıklarımızın hiç sürücü CD/DVD gibi bir toplu sürücü yükleme paketi de bulunmuyor. Sağolsun bilgisayar üreticileri de işin kolayına kaçmış: 5 - 6 yıldır gördüğüm gibi, yeni alınan bir bilgisayarın yanında bu paketleri vermiyorlar. Önceden alınmış ve ayrılmış olan HDD bölümüne eklenmiş olan boş ve reklam dolu yedeğe kullanıcıyı mahkum ediyorlar.

Boşuna Windows Çilesi diye bölüm açmadık. Yeni bir forumuz, "windows çilesi" diye arayınca ilk sırada çıkan bir bölümümüz daha oldu.

İşin şakası bir yana, gerçekten de Windows demek çile demektir. Ben bunu sonuna kadar savunup, gerekirse Bill Amca'nın hışmına uğramayı da göze aldım artık. İnsanların bu 5 para etmez sisteme tonlarca para döküp, virüslerle, sorunlarla, çökmelerle boğuşmasına anlam veremiyorum.

Gelin Linux ve Unix kullanımı adına ilk adımlara başlayın. Özellikle koyu ve büyük boy karakterlere yazıyorum:

Linux'u bebek bile kullanır ve hiç bir şey olmaz. Ama Windows'u kullanmak gerçekten uzmanlık ister.

Şimdi bu sözü, biz aciz miyiz ki, bebek işi olan bir sistemi kullanalım diye düşünenler kabul etmeyecek ve alışkanlıklarına, ve de karşılaştıkları sorunların içinde boğulmaya devam edecektir.

Yahu arkadaş, aynı kişiye bir yılda 4 - 5 kez format atmaktan bıktım! Görün artık, windows, acemi kullanıcıya göre değil.

Olay sadece bu kadar masum da değil. Windows demek, bilişim dünyasında tekel demektir. Tüm donanım, ticari yazılım sektörü de bu tekelin ayrılmaz parçaları ve kan emicileridir.

Linux - Unix kullanın, kurtulun bu illetten!

Alıntı: https://webmasterlord.net/showthread.php?t=820