Hırsıza Karşı Pırpır!

Hırsızlara karşı kurulan elektronik güvenlik sistemleri, artık harekete duyarlı ve HD görüntülü oldu. ‘Pırpır’ diye adlandırılan sensörler hırsızlara odaklanıyor ve HD kalitesinde kayıt yapılıyor.





Elektronik güvenlik sistemleri, yaz aylarının gelmesiyle beraber ev sahipleri tarafından yoğun ilgi görüyor. Özellikle bayram gibi uzuntatil fırsatları da herkesin memleketine veya tatile çıkmasını sağlıyor ve bu da hırsızların yeni hedefler aramasına neden oluyor. Güvenlik sistemi satıcılarının paylaştığı bilgilere göre satışlar da her bayram sonrasında hızla artıyor. Bu yüzden tatile çıkmadan önce elektronik güvenlik sistemlerinin kurulması gerektiği ifade ediliyor. Ev tipi hırsız alarmlarında ‘pırpır’ olarak tanımlanan hareket dedektörleri ve kapı sensörleri önemli rol oynuyor. Özellikle hırsızların en çok korktuğu güvenlik önlemlerinin başında ‘pırpır’ sensörler bulunuyor. Ev alarm sistemleri için şifreleme paneli ve harici sirenin de takılması gerekiyor. 7 parçadan oluşan ev alarmlarının şu anki fiyatları 500 TL ile 700 TL olarak değişiyor. Ancak evin pencere sayısı ve kat yüksekliği hırsız alarmı sistemi fiyatını arttırıyor. Söz konusu sistemlerde alarmın çalışması halinde telefon ile ev sahibini bilgilendirme servisi de bulunuyor.

HIRSIZ HD GÖRÜNTÜDE

İşyerleri için güvenlik sistemleri biraz daha fazla ayrıntıya sahip. Özellikle kamera ve kayıt sistemi güvenlik sistemi fiyatlarını yukarıya çıkarıyor. Gece görüş kamerası, güvenlik kameralarının çözünürülük kalitesi başta olmak üzere birçok kamera çeşidi bulunuyor. Kameraların fiyatları 70 TL ile 120 TL arası değişiyor. Gizli kameraların fiyatları ise 150 TL civarında bulunuyor. Kameralardan alınan görüntülerin kayıtların kaydedilmesi için ‘DVR’ olarak ifade edilen cihazların kullanılması gerekiyor. Hard diske kaydedilen görüntüler kapasiteye bağlı olarak 30 gün boyunca saklanabiliyor. Yeni çıkan ‘DVR’ cihazlarıyla akıllı telefon uygulamalarıyla işyerlerini gözetim altında tutmam mümkün durumda. Bunun yanı sıra yüksek çözünürlüklü (HD) görüntüler de almak mümkün. İşyerleri için kurulacak güvenlik sistemlerinin fiyatları 785 TL’den başlıyor. Takılacak kamera ve teknik ekipmana göre 2 bin 350 TL’ye kadar çıkıyor.

Kaynak : https://www.evrenselblog.com/2013/08...kars-prpr.html