SSD Tadında USB Bellekler

USB 3.0'ın çıkması ile birlikte veri aktarımında oldukça rahatladık. Eskiden Counter Strike’ı usb belleğe atmak istediğimde 10 dakika beklerdim. Şu anda Usb 3.0 ile 1 dakidan kısa bir sürede Crysis 3'ü taşıyabiliyorum. Usb 3.0 desteğine sahip cihazların hızları aslında ortalama değerlere sahip, Seagate, Sandisk ve Kingston veri depolamada her zaman tercihim olmuştur ve şu ana kadar hiçbir sorun yaşatmadılar. Seagate harddiskler bazen doğrudan arızalı olarak gelebiliyor ama birebir değişim ile firmalar yenisini gönderiyorlar. Şu anda kullandığım 1 TB’lık 2.5 inç Seagate harici harddisk ile veri transferinde 110mb/s’ye kadar hızları görebiliyorum. 3.0 desteğine sahip Usb Bellekler ise oldukça yaygınlaşmaya başladı.

Hatta Samsung yeni telefonu Galaxy Note 3'te Usb 3.0 bağlantısını kullandı. Ülkemiz fiyatlarına bakarsak 16 GB kapasiteye sahip bir USB 3.0 belleği ortalama 30, 32 GB kapasiteye sahip bir belleği ise 55 liraya alabiliyoruz. Usb 2.0 yapısındaki bellekler ise oldukça ucuzlamış durumda. Az önce internet’te dolaşırken gördüğüm Mushkin’in yeni usb belleği gerçekten harika olmuş. 60, 120 ve 240 GB kapasiteye sahip versiyonları bulunan Ventura Ultra model adına sahip usb bellekler ile ortalama 455 MB okuma ve 430 MB yazma performansı alınıyor. Gerçekten çok uçuk hızları bu küçük cihaza sığdırmışlar. Hızları ilk gördüğümde taşınabilir SSD mi diye düşündüm. Eminim ki 2-3 yıl sonra cebimizde 1 TB’lık bellekleri taşıyacağız. Tabi Türkiye’de performansı gibi çok uçuk fiyatlara sahip olacaktır diye düşünüyorum.

Kaynak : https://mehmetaliertunc.com/ssd-tadinda-usb-bellekler/