ABD 5 Milyar Cep Telefonunu Adım Adım İzliyor

ABD'nin tartışmalı Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) ülke dışında kullanılan 5 milyar cep telefonunun konumunu her gün tespit ettiği ortaya çıktı. NSA, "Herkesi takip etmiyoruz" dedi.


ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesinin NSA eski analisti Edward Snowden'dan aldığı belgeler, Amerikan istihbaratının terör soruşturmaları sırasında kişileri takip etmek ve kimlerle görüştüklerini tespit etmek için yurtdışına çıkan ABD'liler ile yabancıların cep telefonlarını kullandığını gösterdi.

Şüpheli kişilere ait cep telefonlarının bulunduğu yerleri kapalı olsalar dahi operatörlere ait vericiler üzerinden takip eden NSA, dünyanın pek çok ülkesindeki GSM şebekelerine de doğrudan ulaşabiliyor. Belgeler, şüpheli kişilerin takibi sırasında yanlarında yer alan ve CO-TRAVELER (EŞ-GEZİCİ) adı verilen potansiyel bağlantılara sahip olduğu düşünülen şahısların da kaydedildiğini gösteriyor.

Yabancılara ayrı işlem

Bu işlem sırasında şüphelinin yakınlarında bulunan binlerce kişiye ait konum bilgisi de aynı vericiyi kullanması nedeniyle takip ediliyor. Her bilgiyi saklayan NSA belgelerle ilgili yaptığı açıklamada, "Bu kayıtları sadece kişi bazlı yapıyoruz, herkesi takip etmiyoruz" dedi.

Takip alanına bir ABD vatandaşı girdiğinde bilgiler kısa sürede silinirken, aynı hassasiyet yabancı ülke vatandaşlarına uygulanmıyor. Microsoft, NSA'in geçen aylarda ortaya çıkan dijital fişleme faaliyetlerini bloke etmek için daha fazla şifreleme kullanacağını açıkladı.

Kaynak: https://webmasterlord.net/showthread.php?t=966