İtalya’da Eğitimin Sağladığı Avantajlar

İtalya Akdeniz kültürünün hâkim olduğu eşsiz bir ülkedir. Mutfağı, sanatı ve eşsiz tarihi ile bambaşka bir şehirdir. Akdeniz kültürünün yanıtmış olduğu zarafet ülkenin bütün şehirlerine yansımıştır. Her konudan eşsiz özelliklere sahip olan bu ülke eğitim konusunda tercih edilmesi gereken ideal yerlerin içinde yer almaktadır. Her yıl binlerce yabancı öğrenci İtalya’ da eğitim görmek amacı ile buraya gelmektedir. Özellikle Türk öğrencilerine sağlamış olduğu avantajların arasında hem coğrafi hem de kültürel yakınlık bulunmaktadır. Yaşam standartların yüksek olduğu ve coğrafi açıdan benzerlik yaşanan İtalya ile Türk ülkeleri arasında yer alan önemli faktör eğitimin kalitesinden geçmektedir.

Ülkede genel anlamda bakacak olursak oldukça prestijli akademiler mevcuttur. Devlet üniversitesi, özel üniversite, akademi ve dil okulları ile her alanda eğitimin temel bir parçası olma konusunda oldukça başarılı bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. İtalya’ da üniversite eğitimi de maddi anlamda son derece makul olabilmektedir. Bu nedenle çevre Akdeniz ülkeleri başta olmak üzere eğitim öğretim amacı ile İtalya’ da okumak için buraya gelmek, günümüz popüler sistemlerinden biridir.