Akıllı Televizyonlar Üzerine Potansiyel TehlikelerEskiden televizyonlarımız uydulardan çeşitli televizyon kanallarını göstermekle yetinirken şimdi marifetleri artan teknolojik cihazlar arasına televizyonlar da girdi. Artık günlük yaşamımızda kullandığımız neredeyse her araçtan, kendi marifetleri dışında diğerlerinin marifetlerini de göstermesini bekliyoruz. İşte televizyonlar da bu doğrultuda akıllandılar ancak akıllandıkça yönelen tehlikeler de büyüdü.
Günümüzde akıllı televizyonların henüz kullanımı az olsa da zamanla daha da arttığını görebiliyoruz. Artan talep, artan arz ve yapı itibari ile bağlı oldukları internetten ötürü dünyaya açık olmaları sebebiyle şimdiden teklikeler üzerine çok düşünülmeye başlandı. Biz bir zamanlar virüsleri sadece bilgisayarlarda bilirken bir anda telefonlarımıza girip bizleri tehtit etmeye başladı. Şimdi de hedefleri televizyonlarımız olabilir.
Henüz görünen bir tehlike yok çünkü dediğimiz gibi çok az sayıda televizyon var ve çok aktif olarak internet üzerinde kullanılmıyorlar. Ancak gelecekte tehlike artacak, neden mi?

  • Akıllı televizyonların gelecekte daha da yaygınlaşması muhtemel. Herkesin evine girmeye başladığı zaman sanal korsanların iştahı daha da kabaracak.


  • İnternete girebiliyor ve bir şeyler indirebiliyorlar. Bu da internet üzerinden virüslü uygulamalar indirebilecekleri anl***** da geliyor.


  • Her ne kadar adları televizyon olsa da internete girebildikleri için akıllı televizyonlar üzerinden bankacılık işlemleri, online alışverişler gerçekleştirilmeye başlanacak. Bu işlemler sırasında da kişisel bilgilerin çalınmasına yönelik girişimler yaşanacak.

Eğer akıllı televizyonlar, evlerde yaygın olarak yer edinmeye başlarsa şu anda başta Android’in olmak üzere mobil cihazların da yaşamaya başladığı güvenlik sorunları ortaya çıkmaya başlayacaktır. Teknoloji her ne kadar hayatımızı kolaylaştırmaya devam etse de bir yandan hayatımızda yaşadığımız tehtitlere de farklı bir boyut oluşmasına neden oluyor. Telefonların üzerinde sanal hiçbir tehtit yokken büyük bir hızla tehtitlerin artması buna bir örnek sadece.


Kaynak: https://weblopedi.net/6586-akilli-te...ehlikeler.html

Alıntı: https://webmasterlord.net/showthread.php?t=1002