Warez (Korsan) sitelerin zararları

Bir forumda bir arkadaş paylaşmış, “Warez siteler Google’dan kaldırılıyor mu?” diye sormuş, ben de yorum olarak cevap atayım derken, bu konuda dertli olduğumu fark ettim ve dertlerimi aşağıya sıraladım.

Aslında Google en iyisini yapıyor, diğer arama motorlarının da bu duruma uyması şiddetle gerekli. warezleri komple kaldırırsa eğer, onun alternatifi ve değer verilmeyi hak eden ürünleri keşfediyoruz.

Örneğin; uzun süre kullanacağım her bilgisayara muhakkak bir photoshop kuruyordum ufak tefek işlerimi halletmek için. Ama sonra gördüm ki pixlr.com gibi mükemmel bir site varmış, bu işi photoshop.com‘dan fazlasıyla iyi yapıyor, hem de warez photoshop programını kurmak zorunda bırakmıyor.
Ondan sonra sesli ekran videosu çekmek için camtasia’yı kuruyordum, sonra gördüm ki screenr.com ve screencast-o-matic.com zaten bu işi yapıyormuş. Tek farkları var; kayıt süre sınırı. Onu da kullanana kullana dengeliyorsun twitter'da 140 karakterde roman yazmak gibi.
Zaten bir mecburiyet olan Office programını söylemeye bile gerek yok, ona hem Google Docs (docs.google.com), Microsoft Skydrive.com veya program olarak OpenOffice de ayrı birer alternatif.
Bir de şu ana kadar gerçekleşmiş bir örnekte var. WinZip vs WinRar. Winzip sıkıştırmanın adıdır. Neredeyse herkes ziple gönder der. İşte bu kadar popüler olan Winzip paralı olunca isteyen satın aldı, istemeyen ise alternatifi olan ücretsiz WinRar’a geçti. O da ücret istiyor ama vermezsen de kullandırmam demiyor. Onunkisi bir nevi bağış gibi birşey mesela.
Yani bu ücretli programları warezler sayesinde kullanıp da hem kul hakkına giriyoruz, hem de onlara bağlı kalıyoruz. Sonra da onlar bize ne ekmek verirse onu yiyoruz. Açıkçası millet photoshop’tan başka programları da yaygın kullansa acaba photoshop kampanyasız 1500 dolar civarından satılır mıydı hiç?
Bakın Windows’a: IOS pazar payını %1'lerden 5'lere çıkarınca nasıl da fiyatları düşürdü. Bir de üstüne daha önce yapmadığı kampanyaları yaptı. Örneğin bu sene içinde alınan faturalı bilgisayarlardaki lisanslı Windows7'si ile gelene 29 TL’ye Windows 8 Lisansı veriyoruz gibi kampanya bile yaptı. Yani en son Windows XP Home lisansını almıştım, fiyatı 150 TL idi, yıl ise 2004'tü. Yani 2004'ün 150 TL’sini şimdiki fiyatlarla kıyaslarsak düşünün ne kadar pahalı idi o zamanlar.
Kısacası biz onlara kolay ulaşamazsak, alternatiflerini kullanmak zorunda kalırız, böylece alternatifler de reklamlarla olsun, destekleme ücretleriyle olsun kazanç elde ederler, o çok pahalı programlar da satılmadıkları için ciddi fiyatlarda indirime giderler.

Kaynak: https://www.isakoc.com/warez-sitelerin-zararlari.html

Burada adı geçen ticari yazılımlar olan Winrar ve winzip proğramlarına alternatif, açık kaynak kodlu olarak 7zip proğramını öneririm.

Windows kullanımına alternatif olarak, güvenli, ücretsiz ve çok daha hızlı, stabil çalışan Linux dağıtımlarını tercih edelim derim.

Asıl konumuza dönersek, Google warez (korsan) içerikli sitelerin sıralamasını ve değerlerini düşürecektir elbette. Çünkü ticari olarak varlığını zirveden devam ettirmek zarar veren içerikleri ön plana çıkarmamalıdır. Bunun dışında da bu tür sitelerde her zaman virüslü dosyalar ile karşılaşma ihtimali çok yüksektir.

Kaynak: https://webmasterlord.net/showthread.php?t=691