Malware Nedir?Zararları Nelerdir?

Malware kelimesi bilgisayarla uğraşan herkesin duyduğu bir kelimedir.Bundan yola çıkarak sizlere Malware Nedir?Zararları Nelerdir?konusunu anlatacağım.

Malware Nedir?

Malware kötü amaçlı yazılım tabanlı programlardır.Malware türlerini teker teker açıklayayım arkadaşlar.Truva atı,solucan,trojan bunlar birer malware yani kötü amaçlarla oluşturulmuş yazılım tabanlı programlardır.Ve bunların bilgisayarınıza bulaşması sizin için güvenlik bakımından risk yaşatabilir.Özellikle bu tip virüsler internet üzerinde sörf yaptığınız sitelerden bulaşır.Site üzerindeki reklamlar genellikle virüslerin en baş kaynağıdır.Reklama bir kez tıklamanız virüsün hemen bilgisayarınıza girmesine neden olur.Birde harddiske bulaşan virüsler vardır.Bunların en tehlikesi dosyaları kısayol halinde kısayol haline getirir.Her ne kadar kısayolları silsenizde bu virüs bilgisayarınızda kısayol oluşturmaya devam eder.Birçok antivirüs programı bu virüsü silemez.Benim önerceğim antivirüs program AVG Free Edition ben bu sayede bu virüsü sildim.Malware yani kötü amaçlı yazılımlar ayrıca mail yoluyla da bulaşabilir.Maillerinizi açarken ilk önce kimden geldiğine kontrol edin.Eğer tanımadığınız biriyse içindeki dosyaları sakın bilgisayarınıza indirmeyin.Özellikle keylogger malware yazılımları bilgisayarınıza girer.Ve sizin internet üzerinden yaptığınız bütün girişleri virüsü kim yollamışsa ona iletir.Buna çok dikkat edelim arkadaşlar.Daha başka virüs türleri tabiki vardır.Şimdi bu malware zararlarını ayrıntılı bir şekilde anlatıyım.

Zararları Nelerdir?
1-Bilgisayarınızın işletim sisteminin yavaşlamasına neden olabilir.
2-Kötü amaçlı kişiler bilgisayarınızdaki dosyalara erişebilir.Hatta dosyaları bile silebilir arkadaşlar.
3-Bazı virüsler işletim sistemindeki dosyalara bulaşarak işletim sisteminizin çökmesine neden olur.
4-Bazı programların çalışmamasına neden olabilir.En önemlisi exe virüsü
5-Autorun inf virüsü genellikle usb harddisklerimize girerek usb harddiskte girişte sıkıntı yaratabilir.Hatta bazı durumlarda hard diski biçimlendirmemiz gerekebilir.
6-Windows işletim sisteminde bulunan denetim masasındaki uygulamaları kullanılamaz hale getirir.Siz ne kadar elle düzeltsenizde virüs devreye girerek ayarları istediği duruma çevirir.
7-İnternet tarayıcılarınız yoluyla giriş yaptığınız sitelerin birçoğundan sizin izniniz olmadan bir virüs bulaşabilir.Ve bu zamanla işletim sistemi dışında bulunan diğer hard disklerede bulaşır.
8-Bilgisayarınız içindeki dosyaları birbirleri içine kopyalarak bilgisayar hız performasını düşürür.
9- Temel sistem bileşenlerine zarar verir.
10-Bilgisayarda mavi ekran hatalarına sebep olabilir.

11-Özel bilgilerinizin başkasının eline geçmesine neden olabilir.
12-Çoğu zaman işletim sistemine format atmak zorunda kalabilirsiniz.Virüslü olan dosyaları kontrol etmeyip yedek harddiske kopyalarsanız bu sefer virüs harddiskinize de girmesine neden olabilir.
13-İşletim sistemi önyükleme dosyalarının içine girerek işletim sisteminde hatalara sebep olur.

Malware Nedir?Zararları Nelerdir?

https://www.ugurgunen.com
Haber/Blog