3 Boyutlu Metal Yazıcı Kullanmanın Avantajları

Bugünkü yazımda 3 Boyutlu Metal Yazıcı Kullanımının Avantajlarından bahsedeceğim.Ancak bundan önce 3D Yazıcı Üretimi Nedir,bunun tanımından bahsetmek istiyorum.

3D Yazıcı Üretimi Nedir?

3D Yazıcı üretimi bir nesneyi somut hale dönüştüren bir üretim şeklidir.3D Yazıcı üretimi için gerekli olan tek şey 3 boyutlu bir tasarımdır.3 boyutlu tasarım tamamlandıktan sonra bu objeyi parçalamak ve dilimlemek için bir programa ihtiyacınız vardır.Dilimleme işleminden sonra bu objeyi 3D Yazıcıya verebilirsiniz.Ve bu sayede üretim süreci başlamış olur.Başka herhangi bir işlem yapmanız gerekmez.Çünkü 3D Yazıcı üretim bitene kadar durmayacaktır.Peki 3 boyutlu yazıcı üretiminde hangi malzemeler kullanılır.Plastik,metal,alçı tozu gibi malzemeler kullanılr.Biz bugün bu malzemelerden metal olanı ele alacağız.

3D Yazıcıda metal kullanmak oldukça avantajlıdır.Özellikle imalat sektörü için ilerde vazgeçilmez bir gereç olacaktır.Peki 3 Boyutlu Metal Yazıcı Kullanmanın Avantajları nelerdir?Bu konuyu ele alalım

Hassas ve mükemmel üretim:3D metal baskılı parçalar, karmaşık geometrik yapıları tek başına üretebilir.Bunun için geleneksel üretim şeklini kullanmaz.Üretimi geleneksel yöntemlerden daha hassas çalışarak yapar.3 boyutlu model doğru olduğu sürece mükemmel derecede üretimi tamamlar.3D Yazıcıda kulanılan metal malzeme bir lazer ışını yardımıyla parçalanarak üretim yapılır.

Minumum Malzeme Kullanımı:3D metal baskıda üretim yapılırken minumum malzeme kullanılarak yapılır.Böylece geleneksel yöntemlerden daha az sayıda atık dışarı atılır.

Dayanıklılık:3 boyutlu bir metal yazıcı üretimi sonucunda çıkan ürün oldukça dayanıklıdır.Bu özelliğiyle otomotiv,imalat sanayi,havacılık ve yedek parça sektöründe kullanılabilir duruma gelmiştir.Çıkan ürünler bu sektörler için oldukça uygundur.Dayanıklılığı sayesinde bu teknolojiyi rahat rahat kullanabilirler.

Birden fazla obje aynı anda tek bir 3D Yazıcıyla üretilebilir.Üretimi düzgün ve hassas bir şekilde yaparak aynı anda birden fazla karmaşık yapıyı üretir.

Son Ürün Doğruluğu. Hassas bir şekilde üretim yapılan 3d metal baskıda üretim lazer ışını tarafından yapıldığından üretim sonucunda elde ettiğimiz ürün tasarladığımızın aynısı olarak çıkar.

Tasarım Özgürlüğü. Geleneksel metal imalatında, belirli bir makinalar ve kalıplar üretim aşamasına belirli sınırlamalar getirebilir.Yani her istediğimiz ürünü anında üretemeyebilirsiniz. 3D metal baskıda belirli bir sınırlama yoktur.Yapılan 3 boyutlu model sayesinde istediğiniz parçayı üretebilirsiniz.Bu da tasarımda özgürlüğü sağlar.

Güçlü ve İşlevsel. Geleneksel üretimde kullanılan parçalarda yapılacak bir hatanın geriye dönme ihtimali yoktur.Ve mali bakımdan sizi zor bir duruma sokacaktır.3D yazıcıda ise ilk önce plastik malzeme kullanılır.Tasarımda herhangi bir yanlışlık yoksa bu model 3D metal üretimi yapan yazıcılarda kullanılır.Üretimde oluşan malzeme işlevsellik bağlamında son derece elverişli ve güçlü bir yapıya sahiptir.

3D Metal Yazıcı Kullanmanın Avantajları

Haber/Blog