Google'ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı "Project Ara / Ara Projesi" hakkında şirketten daha net bilgiler gelmeye başladı. Şirket, telefon parçalarını dilediğiniz gibi seçip birleştirmeye dayalı olan projenin sonunda ortaya çıkacak ürünü 50 dolar gibi (yaklaşık 110 TL) çok uygun bir fiyattan satmayı hedefliyor.

[***8203;IMG]
© Google,
Project Ara olarak da bilinen Google'ın modüler akıllı telefon girişimiyle ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Şirketin İleri Teknoloji ve Projeler Grubu tarafından geliştirilen fikir, tüketiciye çok uyugn bir fiyata temel özelliklere sahip bir iskelet sunmaya dayanıyor. Parçaları alıp birleştirme işi de daha sonra kullanıcının zevkine bırakılacak.

Time dergisinin konuyla ilgili haberine göre gelecek yıl hazır olması beklenen ilk Ara telefonları 50 dolar gibi bir fiyata satılacak ve sadece Wi-Fi gibi temel fonksiyonlara sahip olacak. Burada temel düşünce dar gelirli olanlar da dahil herkesi akıllı telefon sahibi yapmak ve isteyenin istediği ilaveleri yapmasına olanak tanımak.

[***8203;IMG]
Parçaları birleştirin, bir akıllı telefonunuz olsun. / © Motorola
Yine aynı habere göre, Ara telefonlar mini, medyum ve jumbo olmak üzere üç farklı boyutta piyasaya çıkacak ve belki de telefonun zevkinize göre modifiye edemediğiniz tek özelliği boyutu olacak. Mevcut planlara göre modüler telefonların maksimum 10 mm. kalınlığa sahip olması bekleniyor. Ayrıca modüllerin bir şekilde güvenli olarak sabitleneceğini ve telefonun düşmesi durumunda modüllerin dağılıp parçalanmayacağı da şirketin verdiği sözler arasında.

Google'ın modüler telefon projesinin ilk ürünlerini 2015 yılında piyasada görebiliriz.


Kaynak