Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor
  1. Standart WordPress Amp Siteye Entegre ve Ayarlarını Anlatabilecek

Arkadaşlar merhaba, WordPress sitesinde amp ayarlamalarını yapmak için hangi adımlar lazım ve bunlarla ilgili bir döküman arıyorum.

WP'de hemen her iş için eklenti var. AMP için de var.

AMP sınırlı HTML, JavaScript ve CSS desteği vermektedir. Sitenizin AMP versiyonunda sitenizde yer alan belirli bileşenlere elveda etmeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse Facebook beğeni sayfası bileşeni, sayfa içerisindeki mail formları ve puanlama sistemleri gibi aktif olarak JavaScript ihtiyacı olan bileşenler AMP ile hızlandırılmış sayfalarda çalışmayacaktır.

Google AMP, Google Analytics'i desteklerken birçok başka analiz platformunu desteklemez. Aynı durum reklam ağları için de geçerlidir.

Trafiğinizin önemli bir kısmı mobil aramalardan geliyor ise SEO açısından sitenizi iyileştirmek ve daha iyi bir yer edinmek için AMP desteğini eklemenizde fayda olabilir.

Tüm bunları söyledikten sonra AMP kullanıp kullanmamak size kalmış. Eğer AMP kullanmaya kadar verdiyseniz kurulum rehberimize geçelim.

WordPress Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Kurulumu

Yapmanız gereken ilk şey AMP eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir: https://tr.wordpress.org/plugins/acc...-mobile-pages/

Eklentiyi kurup aktif ettikten sonra WordPress Admin panelinizde AMP adlı yeni bir bağlantı eklenecektir. Genel ayararını yapmak için;

AMP => Getting Started

sayfasına ulaşın.

Tüm ayarlarınızı bu pencere üzerinde yer alan sekmelerden yapabilirsiniz.

Design kısmından sitenizin AMP versiyonunu düzenleyebilirsiniz.
    Translation Panel sayesinde varsayılan olarak gelen İngilizce yönlendirmeleri Türkçeleştirme şansına sahipsiniz.

Değişikliklerinizi kaydetmek için Save Changes düğmesini tıklayın.

Tüm ayarları yaptıktan sonra sitenizin AMP versiyonunu test etmek için hazırsınız. Sitenizin AMP sayfaları normal sayfalarınızın sonuna /amp/ eki ile gelecektir.

Sitenizinadresi/amp/

Bu size aynı yazı veya sayfanın AMP sürümünü gösterecektir.

Artık her sayfa ve yazının HTML kodları içerisinde AMP bağlantısı Google botlarına bildirmek için eklenmiş durumdadır. AMP bağlantı kodunun sayfanızın kaynağında olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bu kod satırı arama motorlarına ayrıca diğer AMP servis ve hizmetlerine AMP destekli sayfa ve yazıları nerede bulacaklarını bildirir.

404 AMP Hatası alanlar:

AMP sürümünü görüntülemeye çalışırken 404 hatası alıyor iseniz yapmanız gereken şu:

WordPress yöneticinizdeki

Ayarlar => Kalıcı Bağlantılar

sayfasına gidin ve "Değişiklikleri Kaydet" düğmesine tıklayın. Burada herhangi bir şey değiştirmeden sadece kaydet düğmesine basın. Bu web sitenizin kalıcı bağlantı yapısını yeniler.

Google Arama Konsolunda Hızlandırılmış Mobil Sayfaları Görüntüle

Hızlandırılmış Mobil Sayfalarınızın Google Aramalar da nasıl bir performans sergilediğini görmek ister misiniz? Bunu Google Arama Konsolu üzerinden kullanarak kolayca kontrol edebilirsiniz.

Google Search Console kontrol panelinize giriş yapın ve ardından

Arama Görünümü => Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

bağlantısına tıklayın.

AMP sonuçlarınızı hemen göremezseniz endişelenmeyin. Google’ın Hızlandırılmış Mobil Sayfalarınızı dizine eklemesi ve daha sonra verileri Search Console üzerinde göstermesi biraz zaman(1 Hafta sürdüğü oldu) alabilir.

Sitenizin AMP Versiyonunu Test Edin ve Dizine Gönderin

Son olarak tüm kurulum ve ayarlamaları yaptıktan sonra Google Test Aracı üzerinden sitemizde ki sayfa ve yazıları kontol etmekte fayda var. Eğer ki Google gözünde yine hatalıysak yapmış olduğumuz tüm bu uğraşlar boşuna olacaktır.

Herhangi bir sayfa yada yazımızın AMP bağlantısını Test etmek için URL girin alanına girerek testi çalıştır butonuna basıyoruz.

Eğer sitenizin AMP index işlemini elle yapmak istiyor iseniz burada "Google'a Gönder" bağlantısına tıklamanız yeterli olacaktır.

Alıntı: wpgurme.com

3. Standart

[MENTION=328]erkolay[/MENTION] teşekkürler bilgilendirme için kurdum fakat menüleri wordpresste aktif ettiğmizde normal sayfaya yönleniyor amp olarak açmıyordu. sanırım onuda şu şekilde sayfa açarken sayfanın altında bir buton var amp web page builder diye onunla hallettim ancak.
    Bu arada google webmaster için verdiğin bilgilendirmeyi yapmamıştım onuda şimdi hallediyorum
    Teşekkürler

4. Standart

arka arkaya mesaj olacak ama şimdi bu hızlandırılmış mobil sayfaları ziyaret ettiğimde bu tablo ile karşılaştım demek ki google amca amp indexlemiş

hemen anlık olarak yapıldığı zamanda nasıl index almış anlamadım

Sanırım erkolay'ın dediği gibi "Sitenizin AMP Versiyonunu Test Edin ve Dizine Gönderin" oolayıyla alakalı bir durum olabilir,

Teşekkürler [MENTION=328]erkolay[/MENTION]

Teşekkürler. Diğer sitelerde bu gibi açıklayıcı içerik yok olanlarda belli bir yere kadar. sayenizde bende amp site entegre edebildim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)