Apptakı Tasarım Atölyesi Büyüyor!
Emre Demirel evde hobi amaçlı başladığı takı macerasına bir süre sonra ticari gözle bakmaya başladı. Türkiye de takı sektöründe markalaşmak adına 2017 yılında resmi olarak Apptakı firmasını kurdu. Özgün tasarımlar ve günümüz son tüketici istekleri ile şekillenen tasarımlar aldı başını yürüdü.

“Bu işe başlamadan önce internet alışverişlerinde çok tedirginlik yaşardım. Şimdi ise Dünya’nın bir çok ülkesine ürün satar oldum.” Emre Demirel çıktığı bu yolda muhasebe kariyerini bir kenara bırakarak eşinin de desteği ile yeni bir iş kariyerine adım attı. Daha düne kadar hobi amacı ile yaptığı bileklikleri şimdileri ticaret amacı ile satmanın gururunu yaşıyor.

“Ben internetten alışveriş yapmaktansa görerek almayı tercih eden biriydim, kredi kartımın kopyalanmasından korkarak bilgilerimi paylaşmaktan çekinirdim. Firmayı kurduktan sonra bir web sağlayıcı ile anlaştık ve site kurulumumuzu güvenli bir şekilde tamamladık. Bu süreçte web sitelerinde önemli olan ve güvenliği sağlayan SSL güvenlik sistemini tanıdım. Ardından Kredi Kartının kopyalanmasını engelleyen ve kendi içinde algoritmalar ile çalışan İyzico Payment sistemini tanıdım. Bu süreçlerden sonra internetten alışverişin aslında çokta fazla riskli olmadığını anladım. Aslında burada önemli olan alışveriş yaptığınız markanın tescilli olup olmadığıydı. Türk Patent Enstitüsü kayıtlı olan bir marka her zaman adını korur ve satışına dikkat eder. Bir süre sonra Türkçü ürünlere merak sararak bu alanda ürünler üretmeye başladım. Sadece bileklik ile yetinmeyip bir çok ürün dalın da üretime geçtim. Bu sayede hem perakende hem de toptan satış maceramız başlamış oldu.”

Ürünleri üretiyor, yolluyor ve fotoğrafları kendi çekiyor
Emre Demirel ürünlerini kendi tasarlıyor, PTT’ye gidip kendi yolluyor, ürünlerin fotoğraflarını kurduğu profesyonel stüdyo da kendi çekiyor. Ancak artık işleri tek başına devam ettirmesi zor olduğundan işyerini büyütüyor. çünkü işler artmış:
“Biz doğru ürünleri tasarladık. Doğru bir şekilde resimlerini çektik ve müşterilere sorunsuz bir şekilde teslim ettik. Sonra iş yavaş yavaş büyüdü. Gümüş takı satmaktansa bijuteri satmak daha mantıklı geliyor ama bu gümüş sektörüne adım atmayacağımız anlamına gelmiyor. Her zaman diyorum nereden nereye, bu işlerle hiç alakam yoktu ama insan öğreniyor.”

Neler üretiyor, üretimde neler kullanıyor
“Aslında bir bileklik hobisi ile başlayan maceramız bir müddet bileklik ile devam etti. Günümüz Türkiye koşullarında neler gider derken bir anda kendimi tespih üretirken buldum. Farklı tasarımlar üretmeye başladım, sonra türkçü ürünler dikkatimi çekerek türkçü ürünlere yöneldim. Bir müddet sonra yüzük üretimi, anahtarlık üretimi, kolye üretimi ve çakmak üretimi derken kendimi koca bir havuzun içinde buldum. Her gün büyüyen ve gelişen bir firma olarak insanların isteklerini karşılamak beni mutlu ediyordu. Şuan 1000 in üzerinde modele sahibiz ve her gün daha da çoğalıyor.”

Girişimciler kesinlikle cesaretli olsun
Emre Demirel kendi hikayesinden ilham alarak çevresindeki bazı arkadaşının da internetten satışa başladığını anlatıyor. Kendi hikayesinin yeni girişimcilere örnek olabileceğini düşünüyor. Doğru, internette satış yapmak da bir yetenek işidir ama her şey den önce cesaret gerekir:
“Kesinlikle cesaretli olmak gerekiyor. Biraz araştırıp içine sineni bulmak gerekiyor, sonrası çok kolay, çorap söküğü gibi gerisi geliyor. Ben hayatımda PTT’ye uğramazdım ihtiyacım olmazdı ama şimdi ne gerekliyse öğrendim. Her şeyin başı cesaret. Kendi yaptıkları oyuncak bebekleri, örgüleri satmak isteyen ama cesaret edemeyen çok fazla insan var. Türkiye’de çok akıllı girişimciler var, kendisi yapmasa bile ev hanımlarına destek olarak onların internetten satış yapmasını sağlayan sistemler geliştiriyorlar.”

Satış yapmak isteyenlere öneriler
Emre Demirel’in satış yapmak isteyenlere önerileri şöyle:
“İlk etapta bir websitesi kurmak anlamlı olmayabilir. N11, Hepsiburada gibi e –pazarlarda satış yaparak markanızı tanıtabilir ve onun sonrasında da büyüyebilirsiniz. Ben insanlara bu aşamalarda ne yapmalılar onları anlatmaya çalışıyorum. Mesela kampanyalar yapın, günlük fırsatlar yapın, dikkatleri üzerinize çekin ve insanların güvenini kazanın. Her zaman ilk kuralınız müşteri memnuniyeti olsun. Hiçbir zaman müşterinin aldığı ürün dışında bir şey göndermeyin ve faturanızı kesmeyi ihmal etmeyin.”

Aldığı her hangi bir teşvik var mı?
“Aslında teşvik almayı çok istedim KOSGEB gibi yerlere başvurdum, fakat her defasında elim boş döndüm. Türkiye'de şu an için web sitelerini ya da e-ticaret yapanları destekleyecek bir teşvik yok. İnsanlar ticarete atılmadan önce bu gibi durumlarda elleri boş döneceğini unutmaması gerekir. KOSGEB bir çok alanda destekler vermekte ama internet pazarına bu konuda hiçbir destek vermemektedir.”