Tesla'nın CEO'su Elon Musk 'İşte başlıyor' notuyla yaptığı paylaşımda, III. Dünya Savaşı'nı yapay zekanın çıkaracağını savundu.III. Dünya Savaşı'nı kimin nasıl çıkaracağına dair spekülasyonlara bir yenisi eklendi. Rus lider Vladimir Putin'in, yapay zekanın üçüncü dünya savaşı çıkarma tehlikesi bulunduğunu söylemesinin ardından SpaceX ve elektrikli otomobil üretici Tesla'nın kurucu CEO'su Elon Musk, “İşte başlıyor” tweeti atarak Putin'i onayladı.

Putin açıklamasında, yapay zekayı kontrol eden ülkenin dünyanın da hakimi söylemesinin ardından Musk, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “Yapay zeka alanındaki liderlik yarışı büyük olasılıkla Üçüncü Dünya Savaşı’na yol açar” yorumunda bulundu. Ünlü işadamı, bu yarışa Rusya, Çin ve son derece gelişmiş bilgisayar bilimine sahip diğer ülkelerin de katılabileceğini yazdı.

Musk ayrıca savaşı herhangi bir ülkenin lideri değil, önleyici saldırının zafer şansını artıracağı sonucuna varabilecek yapay zekanın başlatabileceğini de sözlerine ekledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yaroslav kentinde düzenlenen ‘Geleceğe bakan Rusya’ açık dersinde yaptığı konuşma sırasında, yapay zekanın dünyaya yeni fırsatlar açmanın yanı sıra, ciddi tehditler de oluşturduğunu söylemişti.

PUTİN'İN O AÇIKLAMASI

Rusya devlet başkanı Putin, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada yapay zeka hakkında oldukça önemli noktalara değindi. Peki yapay zekayı Putin için bu kadar önemli yapan detay neydi?

Yapay zeka, son dönemlerin gelişmekte olan teknolojilerden birisi olsa da şimdiden devletlerin stratejileri arasında kendisine yer bulmuş gibi gözüküyor.

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasında yapay zekanın önemine vurgular yaptı. Yapay zekanın yakın gelecekte çok geniş bir kullanım alanı olacağını belirten Putin ayrıca, "yapay zekaya hakim olmadan dünyaya liderlik yapılamaz" dedi.

Ayrıca yapay zeka teknolojisinin tek bir devletin tekelinde bulunmasının da büyük bir tehlike yaratacağını düşündüğünü belirten Putin, Rusya'nın bu konudaki bütün bilgi birikimini diğer devletlerle paylaşacağının da sözünü verdi.

Yapay zekanın yaygınlaştığı dönemlerde savaşların dronelar ile yapılacağını belirten Putin, "düşman droneları sizin dronelarınızı yok ettikten sonra yapabileceğiniz tek şey teslim olmak" dedi.

Artigercek.com