PNG Formatlı Resimlerinizi Görüntü Kaybı Yaşamadan SıkıştırınDijital ortamda resimler veya grafikler için kullanılan çeşitli formatlar var. JPG, GIF, TIFF gibi formatlar arasında PNG de özellikle transparan alanlar sunma özelliği ile dikkat çeken bir resim formatı. Bilgisayarlarımızda bulunan bazı resimler, web sitelerinde kullanılan birçok grafik PNG formatına sahip oluyor. Ancak PNG formatlı resimlerin boyut olarak kapladıkları alanlar da büyük oluyor genelde. İşte bir internet sitesi bu noktada yardımımıza koşarak bize görüntü kaybı yaşatmadan PNG formatlı resimlerimizin boyutunu düşürmemize olanak sağlıyor. İşte bu yazımızda da bu internet servisini tanıyacak, çalışma şekli ve sunduğu avantajlara değineceğiz.
Sizlere bu yazımızda tanıtacağımız servisin adı TinyPNG. Bu servis, başta da belirttiğimiz gibi PNG uzantısına sahip olan resim dosyalarımız için. Bu resim dosyaları dijital olarak kilobyte veya megabyte cinsinden belli bir alan kaplar. İşte TinyPNG ise bu kapladıkları alanı düşürmemize yardımcı oluyor.
Bir grafik dosyasının boyutunu düşürebilmek için temelde birkaç farklı yöntem de izlenebilir. Bunlar, görüntünün kalitesini düşürmek, en ve boy cinsinden piksel sayısını düşürmek gibi düşünülebilir. Ama TinyPNG, sizlere görüntü kaybı yaşatmadan PNG resimleri sıkıştırarak sunuyor.
TinyPNG ana sayfasına giriş yaptığınızda sayfanın en üstünde “Drop your .png files here!” yazılı bir alan görüyorsunuz. Sıkıştırmak istediğiniz PNG dosyalarınızı doğrudan sürükle-bırak yöntemi ile bu alana taşıyabiliyorsunuz ve sıkıştırma işlemine doğrudan başlanılıyor. İsterseniz de sürükle-bırak yöntemi yerine bu alana basarak bilgisayarınızdan tek tek dosyaları seçebilirsiniz.

Ana sayfa üzerinden bir kerede her biri en fazla 5 MB olan, maksimum 20 resmi sıkıştırabiliyorsunuz. Bir süredir kullandığımız bu servis oldukça iyi şekilde çalışıyor. Resimlerin sıkıştırılıp size sunulma süresi oldukça iyi diyebiliriz. Ayrıca ortalama %65-75 oranında karşımıza çıkan sıkıştırmalar da oldukça memnun edici.
Genelde sıkıştırma servislerinde görüntü kaybı yaşarsınız. Tabi birçok sevise gönderdiğiniz transparan, yani şeffaf alana sahip PNG resimler bozularak size geri döner. Ancak TinyPNG’de ne bir görüntü bozukluğu yaşanıyor ne de transparan alanlarda bir bozukluk görülüyor. Resmi gönderdiğiniz şekilde geri alıyorsunuz ve boyutu oldukça düşüyor.
Resim dosyalarımızı bu şekilde sıkıştırmamız birçok alanda işimize yarıyor. Örneğin bilgisayarınızda yüzlerce PNG grafik barındırıyorsanız bunların kapladığı alan oldukça fazla olacaktır. Sıkıştırma uygulayarak bilgisayarınızda kapladıkları alanları düşürebilir ve kendinize yer açabilirsiniz.
Web sitesi, blog sahipleri için de resimleri sıkıştırmak çok önemli bir konu. Web sitelerine eklenen PNG grafiklerin boyutları %65-75 civarında düşürüldüğü zaman bu grafiklerin bulunduğu sayfaların açılış hızları da önemli ölçüde artacaktır. Tabi internet hızına bağlı olarak sayfa açılışları değişse de saniyenin çok küçük bir dilimi üzerinden bile etkilemek avantajlı olacaktır.


Kaynak: https://webmasterlord.net/showthread.php?t=1000