Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Standart Atletizmde İlk Türk Dünya Şampiyonu Ramil Guliyev

Londra 2017 Dünya Atletizm Şampiyonası 200 Metre Erkekler Şampiyonu Ramil Guliyev
    Ramil Guliyev, 200 Metre Finali'nde 20.09'luk dünya şampiyonu oldu!
    Londra'da düzenlenen 2017 Dünya Şampiyonası'nda 200 metre final yarışına çıkan Ramil Guliyev Dünya Şampiyonu oldu. 2 salise farkla altın madalyaya kavuşan Guliyev, 1 hafta önce Hürriyet'e verdiği röportajda "2 saliselik farkla dünya şampiyonu ya da sekizinci olabilirsiniz. 2 salise için 2 ay çalışıyoruz" açıklamasında bulunmuştu. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Guliyev'in altın madalya almasından dolayı çok gururlandığını ve ağlayacak duruma geldiğini söyledi. Guliyev tarihi başarı sonrası yaptığı açıklamada "Benim için çok inanılmaz bir yarışma oldu. Bunu başarabileceğime sene boyunca inanmıştım. Bundan sonra inşallah olimpiyatta madalya gelir" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Guliyev’e telgraf göndererek tebriklerini iletti.

2 SALİSE FARK İLE GELEN ALTIN

Güney Afrikalı Wayde Van Niekerk 20.11 ile gümüş, Trinidad Tobagolu Jereem Richards ise 20.11 ile bronz madalya kazandı. Niekerenk, Richards'ı saniyenin binde biri farkla geçerek ikinciliği elde etti.

HÜRRİYET'E KONUŞMUŞTU: 2 SALİSELİK FARKLA DÜNYA ŞAMPİYONU YA DA SEKİZİNCİ OLABİLİRSİNİZ

200 metre finalinden 1 hafta önce Hürriyet'e konuşan Ramil Guliyev, "2 saliselik farkla dünya şampiyonu ya da sekizinci olabilirsiniz" demişti.

İşte Fatih Sabovic'in Ramil Guliyev röportajında dikkat çeken o bölüm:

"Hocayla oturup yarışlarımı tekrar izliyoruz. İdmanlarımın analizlerini yapıyoruz. 9.97 ile 9.95 arasında sadece 2 salise fark var ama o 2 saliseyi 2 aylık antrenman fark ettiriyor. Diyelim ayağını 2 derece sola kaydırdın, o bile çok büyük bir farka yol açıyor. Adımı farklı atmak için 2 ay çalışırsın, 10.42 koşsan çok büyük fark olmaz. Ama 9.97 ve 9.95 ile belki dünya şampiyonluğu ve sekizinciliği gibi bir farkı getirir."

RAMİL GULİYEV: İNANILMAZ BİR YARIŞMA OLDU

Londra'da devam eden 16. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 200 metrede altın madalya kazanan milli atlet Ramil Guliyev, çok inanılmaz bir yarışma olduğunu söyledi. TRT Spor'a açıklamalarda bulunan Guliyev, bu başarıyı elde edebileceğine sene boyunca inandığını dile getirdi. Atletizmde dünya şampiyonluğunun en büyük isteği olduğunu vurgulayan Guliyev, "Benim için çok inanılmaz bir yarışma oldu. Bunu başarabileceğime sene boyunca inanmıştım. Bundan sonra inşallah olimpiyatta madalya gelir. Usain Bolt burada olsun isterdim ama olmadı. Sıra bizde, inşallah daha iyi olur. Azerbaycan bayrağıyla tur atma isteğim vardı. Ben bunu yaptım. Yarış çok zor geçti. Bütün sporcular çok hazırdı. Yarışta kim kuvvetliyse o kazandı." diye konuştu. (Hürriyet)

Ramil Guliyev'in Yaşamöyküsü
    Ramil Guliyev (d. Ramil Eldar oğlu Quliyev, 29 Mayıs 1990, Bakü), Azerbaycan kökenli Türk sprint atleti. 2011 yılında Türk vatandaşı olmuştur.

Azerbaycan'da parladı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 29 Mayıs 1990 tarihinde dünyaya gelen Ramil Guliyev, 2007 yılından itibaren uluslararası arenada kendisini göstermeye başladı.

Çekya'nın Ostrava kentinde 2007 yılında düzenlenen Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası 200 metrede gümüş madalya kazanarak adından söz ettirmeye başlayan Guliyev, aynı yıl Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da gerçekleştirilen Avrupa Gençlik Olimpiyat Festivali'ni 200 metrede altın, 100 metrede ise gümüş madalya ile tamamlamayı başardı.

2009 Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası'nda Azerbaycan adına mücadele etti. 100 metrede gümüş madalya, 200 metrede ise altın madalya kazandı.

100 metre ve 200 metre yarışlarında, ulusal ve uluslararası gençler rekorlarının sahibidir. Ayrıca 200 metre Avrupa gençler rekoru ve 60 metrede ulusal gençler rekorunun da sahibidir. 200 metredeki zamanı, genç atletlerdeki en hızlı ikinci derece olup en hızlı zaman Usain Bolt'a aittir. 2009 yılında dağıtılan Avrupa Atletizminde Yılın Yükselen Yıldızı Ödülü'nde ikinci oldu. 2017 yılında 100 metre yarışında elde ettiği 9,97'lik derece ile 100 metreyi 10 saniyenin altında koşan üçüncü beyaz atlet oldu. Antrenörlüğünü Oleg Mukhin yapmaktadır.

BİR HAFTA ÖNCE HÜRRİYET'E KONUŞMUŞTU

Ramil Guliyev, geçtiğimiz ay 100 metreyi 9.97 saniyede koşarak, bu mesafede 10 saniyenin altına inen ikinci beyaz atlet olarak dünya atletizm tarihe geçti. Aynı günlerde Paris’te düzenlenen Elmas Lig’de de 200 metrede birincilik ipini göğüsleyen Guliyev kulüp kariyerini Fenerbahçe’de sürdürüyor.

Azeri asıllı milli atlet tarihi başarısından 6 gün önce Hürriyet'e konuşmuş ve şunları söylemişti:

Türkiye’deki yaşama çabuk uyum sağlayabildin mi?

- Ben hiç yabancılık çekmedim Azeri olduğum için. Dilimiz aynı, doğup büyüdüğüm Bakü de İstanbul gibi büyük bir şehir. Çok kolay alıştım buraya.
    Devşirme sporcularla ilgili neler düşünüyorsun?

- Türkiye’de atletizme büyük destek var. Bence yabancı bir sporcu Türkiye adına yarışacaksa, Türkçe öğrenmeli, burada yaşamalı, bu kültürü yaşamalı. Ama yabancı gelip sadece yarışıp gidiyorsa bu biraz reklama giriyor ve garip oluyor. Ancak sonuçta bu da ülke için iyi bir şey.

KÜÇÜK AMA ÖNEMLİ FARKLAR

Londra’daki Dünya Şampiyonası’nda hedefin ne?

- Sadece 200 metre koşacağım. Her şeyi yapacağım ki ülkeme madalya ile döneyim.

Atletizm dışında ilgilendiğin bir spor oldu mu?

- Şu an hiç vakit olmuyor çünkü çok fazla antrenman yapıyorum. Hocayla oturup yarışlarımı tekrar izliyoruz. İdmanlarımın analizlerini yapıyoruz. 9.97 ile 9.95 arasında sadece 2 salise fark var ama o 2 saliseyi 2 aylık antrenman fark ettiriyor. Diyelim ayağını 2 derece sola kaydırdın, o bile çok büyük bir farka yol açıyor. Adımı farklı atmak için 2 ay çalışırsın, 10.42 koşsan çok büyük fark olmaz. Ama 9.97 ve 9.95 ile belki dünya şampiyonluğu ve sekizinciliği gibi bir farkı getirir.

DOPİNG VE RÜŞVET HEP VAR

Dopinge bakış açın nedir?

- Doping her zaman olacak. Bazıları, ‘Bu hapı kullanırsam 10 salise fark atarım’ diyor. Risk alıyorlar. Ben böyle bir şey yapmam. Bir hayatım var, yaparsam onu kaybederim. Çok farklı şeyler dönüyor doping gibi, rüşvet gibi... Araya politika giriyor. Doping sıkıntılı bir iş.

USAIN BOLT BİR ROCK YILDIZI GİBİ

Usain Bolt ile tanışıklığınız var mı? Neler düşünüyorsun?

- Bolt’la ilk olarak Pekin Olimpiyatları’nda karşılaştım. O zaman çok büyük bir yarışçı değildi. Yarışlarda beni görünce selam veriyor. Çok mütevazı bir insan. Rock yıldızı gibi. Bazı sporcular var, küçük bir derece yapınca hemen değişiyorlar. Sen yanında kendini kötü hissediyorsun. Ama o böyle biri değil, çok iyi bir insan. Bolt, ‘Sporu bırakacağım’ diyor ama bence döner.

F. BAHÇE OLMASA BIRAKMIŞTIM

F. Bahçe’nin sağladığı imkanlardan memnun musun?
    - Bana çok büyük bir destek veriyorlar. En başta başkanımız Aziz Yıldırım. Bu kulüp olmasa belki ben Türkiye’ye gelemezdim. Kariyerimin, derecelerimin sebebi kulübüm. F. Bahçe olmasa belki de atletizmi çoktan bırakmıştım.

GULİYEV’İN BİR GÜNÜ NASIL GEÇİYOR?

* 08.30 Uyanış
    - Kahvaltı
    - 3 saat antrenman
    - Yemek ve uyku
    - 4 saat 2. antrenman
    - 3 saat 3. antrenman
    * 19.30 Yemek
    * 20.00 1.5 saat masaj
    - Eve gelince de 1 saat oyun oynar veya analiz yaparız
    - Sonra da uyku...

Hürriyet

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)