Londra 2017 Dünya Atletizm Şampiyonası 200 Metre Erkekler Şampiyonu Ramil Guliyev
Ramil Guliyev, 200 Metre Finali'nde 20.09'luk dünya şampiyonu oldu!
Londra'da düzenlenen 2017 Dünya Şampiyonası'nda 200 metre final yarışına çıkan Ramil Guliyev Dünya Şampiyonu oldu. 2 salise farkla altın madalyaya kavuşan Guliyev, 1 hafta önce Hürriyet'e verdiği röportajda "2 saliselik farkla dünya şampiyonu ya da sekizinci olabilirsiniz. 2 salise için 2 ay çalışıyoruz" açıklamasında bulunmuştu. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Guliyev'in altın madalya almasından dolayı çok gururlandığını ve ağlayacak duruma geldiğini söyledi. Guliyev tarihi başarı sonrası yaptığı açıklamada "Benim için çok inanılmaz bir yarışma oldu. Bunu başarabileceğime sene boyunca inanmıştım. Bundan sonra inşallah olimpiyatta madalya gelir" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Guliyev’e telgraf göndererek tebriklerini iletti.

2 SALİSE FARK İLE GELEN ALTIN

Güney Afrikalı Wayde Van Niekerk 20.11 ile gümüş, Trinidad Tobagolu Jereem Richards ise 20.11 ile bronz madalya kazandı. Niekerenk, Richards'ı saniyenin binde biri farkla geçerek ikinciliği elde etti.

HÜRRİYET'E KONUŞMUŞTU: 2 SALİSELİK FARKLA DÜNYA ŞAMPİYONU YA DA SEKİZİNCİ OLABİLİRSİNİZ

200 metre finalinden 1 hafta önce Hürriyet'e konuşan Ramil Guliyev, "2 saliselik farkla dünya şampiyonu ya da sekizinci olabilirsiniz" demişti.

İşte Fatih Sabovic'in Ramil Guliyev röportajında dikkat çeken o bölüm:

"Hocayla oturup yarışlarımı tekrar izliyoruz. İdmanlarımın analizlerini yapıyoruz. 9.97 ile 9.95 arasında sadece 2 salise fark var ama o 2 saliseyi 2 aylık antrenman fark ettiriyor. Diyelim ayağını 2 derece sola kaydırdın, o bile çok büyük bir farka yol açıyor. Adımı farklı atmak için 2 ay çalışırsın, 10.42 koşsan çok büyük fark olmaz. Ama 9.97 ve 9.95 ile belki dünya şampiyonluğu ve sekizinciliği gibi bir farkı getirir."

RAMİL GULİYEV: İNANILMAZ BİR YARIŞMA OLDU

Londra'da devam eden 16. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 200 metrede altın madalya kazanan milli atlet Ramil Guliyev, çok inanılmaz bir yarışma olduğunu söyledi. TRT Spor'a açıklamalarda bulunan Guliyev, bu başarıyı elde edebileceğine sene boyunca inandığını dile getirdi. Atletizmde dünya şampiyonluğunun en büyük isteği olduğunu vurgulayan Guliyev, "Benim için çok inanılmaz bir yarışma oldu. Bunu başarabileceğime sene boyunca inanmıştım. Bundan sonra inşallah olimpiyatta madalya gelir. Usain Bolt burada olsun isterdim ama olmadı. Sıra bizde, inşallah daha iyi olur. Azerbaycan bayrağıyla tur atma isteğim vardı. Ben bunu yaptım. Yarış çok zor geçti. Bütün sporcular çok hazırdı. Yarışta kim kuvvetliyse o kazandı." diye konuştu. (Hürriyet)