MEBis 2017.06 Sürüm Notları

MEBis, Arch Linux tabanlıdır ve %100 Arch Linux ile uyumludur. Kullanım kolaylığı nedeniyle Cinnamon masaüstü tercih edilmiştir. Bu nedenle Windows’tan geçiş yapacak olanlar fazla sıkıntı çekmeyeceklerdir. Yinede alışkanlıklarından vazgeçemeyenler için Windows teması hazır gelmektedir.
Ofis programı olarak MS Ofis ile uyumundan dolayı WPS Ofis tercih edilmiş olup isteyenler Libre Ofisi de depolardan yükleyebilirler. WPS Ofisin Türkçe çevirileri %98 oranında tamamlanmış eksik kalan kısımlar ve çeviri hataları zamanla düzeltilecek ve güncelleme ile yüklenebilecektir.
DYS, MEB sertifika, Java gibi ayarlar ve sıkça kullanılan MEB sitelerine kısayol uygulamaları da hazır gelmektedir. Sağlık Bakanlığı sitelerindeki Java ayarları da hazır gelmektedir. (Ev kullanıcıları da rahatça kullanabilir.)

MEBis 2017.05 sürümünden sonra yapılan değişiklikler.
1-DYS girişlerinde zaman zaman sorun çıkardığı için açık kaynak kodlu Java yerine kapalı kaynak kodlu Java kullanıldı.
2-MEBis Tamir Araçları uygulaması hazırlanarak DYS , EBYS, UYAP Kelime işlemci, MEB Sertifika gibi ayarlarının bozulması durumunda tek tuşla bütün ayarlar otomatik yapılacak, önceki sürümde var olan “Açılışı Onar” MEBis Tamir programına dahil edildi.
3-Cinnamon Masaüstü ve Cinnamon uygulamaları 3.4 sürümüne güncellendi.
4-Uyap Kelime İşlemci programı 4.1.2 sürümüne güncellendi.
5-Gelen öneri ve eleştiriler rehberliğinde Tema üzerinde iyileştirmeler yapıldı.
6-WPS Ofis paketi içerisine, Türkçe yama dahil edilerek yeniden paketlendi.
7-ISO açılışına Gfxboot eklendi. Böyleçe açılışta dil ve klavye seçimi yapabileceksiniz. (Varsayılan olarak Türkçe ayarlandı.)
8-Sağlık Bakanlığı bilgisayarlarında E-İmza için ayarlar hazır hale getirildi. (Ebys, Çkys vb.)
9-Firefox yeni sürümlerinde java desteğini çektiğinden java destekli son sürüm ISO’ya eklendi. (Yeni sürüm de var)
10- MEBis Depo aktif hale getirildi. Bu nedenle bundan sonra bir süre yeni sürüm çıkarmak yerine depodan güncelleme yoluyla yenilikler eklenecektir.
11-Açılış animasyonu (plymouth) için uygulama geliştirilerek kolay bir şekilde açılış animasyonunu değiştire bilmenize imkan sağlandı.

İnşallah MEBis’i (MEB İşletim Sistemini) kullanırken memnun kalırsınız.

Tanıtım Videosu: scriptaccess" value="always">

İndirme Adresi: https://sourceforge.net/projects/meb...mebis-2017.06/