Metropolis
Fritz Lang'in 1927 yapımı, bilimkurgunun atası, sessiz sinema başta olmak üzere bütün türlerin de atalarından olan bir baş yapıt.

Charlie Chaplin'li Buster Keaton'lı sessiz sinemanın komedi dalındaki örneklerini tenzih ediyorum, sinema tarihinin en iyi 2-3 filmden biri.

Fritz Lang'in sinema vizyonu çok uzun yıllar aşılamayacak seviyede, yaşasaydı karşısına geçip "Abi sen bu filmi nasıl çektin" diye bağırmak isterdim.

Dile kolay neredeyse bir asır önce çekilmiş, türün sıradışılığının devrimi bir yana görüntü, eleştirellik ve distopik hava hepsinde devrim yapmış film.

Şehir tasvirleri ve zaman zaman kara kalem çalışmaları çok kaliteli, keza robotun insana evrilimindeki görüntü kalitesi de.

Filmin kurgu olarak ufak bir boşluğa sahip olması filmin tamamının günümüze ulaşamamasından kaynaklanıyor, yani filmin ufak bir parçası eksik.

Bütün bunların yanında en son Westworld dizisinde gördüğümüz ve bazı bilimkurgularda rastladığımız robot = yapay insan filmlerine muazzam bir giriş olmuş.

Kendinden sonraki bütün bilimkurgulara ilham olmasının yanı sıra, Geleceğe Dönüş'ün deli doktoru Emmett Brown ve saat kulesi sahnelerine de esin kaynağı olmuş.

Fritz Lang gelecek tasvirini distopik hava, eleştirellik, bilim kurgu ve en nihayetinde aşk ile nefis harmanlamış.

Fritz Lang'in "M" filmini de izlemiştim, o da kitle ve karakter psikolojisinin öncülerindendir ama bu film çok başka bir seviye olmuş.

Her şeyden önce Robot Maria karakteriyle Brigitte Helm sinema tarihinin en iyi oyunculuklarından birine imza atmış, o jest mimikler neydi öyle?

Ve filmin başındaki açılış sahnesinde, işçilerin işbaşı yaparkenki hareketlerindeki distopya beni aldı götürdü, çok beğendiğim ben bu filmi.

scriptaccess" value="always">

Yine bunlarla birlikte çok da büyük bir prodüksiyon olmuş, bu kadar insanı nerden bulmuş, o dekorları nasıl tasarlamış akıl almıyor doğrusu.

Fritz Lang sadece Alman sinemasının değil, sinema tarihinin en iyi birkaç yönetmeninden biri olduğunu sadece bu filmle bile ispatlamış.

Forza Forum'dan Tufan Tokadcı tarafından yazılmıştır: http://forum.forzabesiktas.com/showthread.php?p=1251054