Afrika – Etiyopya Tarım ve Gıda Makinaları Fuarı

Addis Agrofood, Tarım, Tarım Makineleri, Gıda, Gıda Teknolokileri ve Paketleme Fuarı, sektör profesyonelleri için bulunmaz yatırım sunmaktadır.2017’da düzenlenecek olan bu önemli organizasyondaki yerinizi geç kalmadan alın!

Afrika Fuarı ile Etiyopya, Doğu Afrika’nın merkez limanı olan Cibuti’nin en yakın sınır komşusu olan Etiyopya, 90 milyona yaklaşan nüfusuyla Afrika’nın 2.büyük ülkesi konumundadır. Afrika ülkeleri içerisinde son 5 senelik veriler göz önüne alındığında, ekonomik büyümede Angola ile birlikte ilk iki sıra paylaşılmaktadır. Üretimi yok denecek seviyede olan ve ekonomisinin neredeyse tamamı ithalata mahkum olan bir ülke olan Etiyopya, Türk yatırımcılarına çok cazip fırsatlar sunmaktadır. Ayrıca Etiyopya 19 ülkenin oluşturduğu COMESA (Doğu ve Güney Afrika Ülkeler Birliği)’ nin üyesi olup diğer birlik ülkelerin tamamıyla serbest ticaret anlaşması vardır.

TARIM, Ekolojik alanların çeşitliliği ve bol tarımsal kaynaklara sahip olması ile tanınan Etiyopya, kullandığı kimyasal gübrenin tümünü ithal etmektedir ve tarım sektöründeki yükselen ticaret hacmi ile birlikte tarım faaliyetlerinde kullanılan traktör, biçerdöver, tahıl siloları, soğuk hava depoları ve diğer ekipmanlara olan talep sürekli artmaktadır. Tarım alanında bir çok yatırım imkanı sunan Etiyopya; tahıl üretim ve işlemesi , tohum üretimi, kahve-çay üretimi, pamuk üretimi ve işlemesi, sebze-meyve, bezelye, çiçek , bal ve hayvan üretimi alanlarında yatırımcılara sonsuz fırsat sunmaktadır.

Etiyopya buğday, mısır fasulye , bezelye, mercimek, soya fasulyesi, nohut gibi çok geniş bir yelpaze tarım faaliyeti göstermektedir. GIDA, ülkede gıda üretimi bulunmasına rağmen, nüfusun kalabalık olmasından dolayı üretim yetersiz kalmakta, yüksek miktarlarda gıda ithalatı yapılmaktadır. Etiyopya gıda işleme sanayisinde, makine / ekipman ve üretim teknolojileri genel olarak yenilenmeye ve yüksek teknolojiye ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca Etiyopya’nın ürettiği tarımsal ürünü işlemiş gıda olarak ihraç etme isteği, Etiyopya’nın ileri teknoloji ürünü ve daha karmaşık gıda işleme ve paketleme makinelerine olan ihtiyacını arttırmaktadır.

8-11 Aralık 2017’de Addis Ababa – Etiyopya’da Düzenlenecek Fuar için Yerinizi Alın.