Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Standart Donatı Optimizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Donatı Optimizasyonu Nedir?

Donatı planlarındaki aynı çapta, farklı boylardaki donatıların sayıları da dikkate alınarak, standard üretim uzunluğundan (12-15 mt) minimum zayiatla kesilmesi işlemine donatı optimizasyonu denir. Bu işlem için aynı çapta fakat farklı uzunluklardaki donatılardan hangilerini bir araya getirildiğinde 12 mt lik standard uzunluktan minimum (fire) zayiatla kesimin yapılacağı belirlemek için faklı matematik modellemeler ve çeşitli iterasyonlar sonucunda belirlenebilmektedir.

TEK BOYUTLU OPTIMIZASYON, (NERVÜRLÜ DEMIR)

Tek boyutlu Optimizasyon, projede bulunan aynı çapta fakat farklı boydaki nervürlü donatıları standart üretim boylarını (12-15 mt) esas alarak minimum (fire) zayiatla kesilmesine dair işleme verilen isimdir. Bu işlemin sonucunda, farklı kombinasyonlara göre birçok iterasyon yapılarak en uygun (minimum zayiat) demir kesim planların oluşturularak demir maliyetinin azaltılması sağlanır.

İKI BOYUTLU OPTIMIZASYON (ÇELIK HASIR)

İki boyutlu optimizasyon, genelde tünel kalıp imalatlarında perdelerdeki çelik hasır donatıları için uygulanır. Projede perdelerde bulunan çelik hasırlar tiplerine ve bu tiplerdeki boyutlara göre metrajlar çıkarıldıktan sonra, perdelerin her 2 yüzünde bulunan hasır çeliklerin bindirme bölgelerindeki (3 göz) üst üste binen çelik hasır çubuklarından üçünün iptal edilerek yeni bir çelik hasır tipi oluşturulur. Buna göre üretim yaptırılması halinde minimum % 15 oranında tasarruf sağlanmış olur.

Donatı Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Öncelikle uygulamaya esas statik proje üzerinden hem nervürlü demir, hem de çelik hasır demir metrajı tam ve doğru olarak çıkartılır. Bu aşamada Com Platinum'a bir göz atın.

Kat ve/veya yapı elemanları bazında (temel grubu, döşemeler, kirişler, kolonlar, perdeler vb.) ve çap ve boylarına göre çıkarılan metrajlar esas alınarak, iş programı ve satın alma periyotlarına göre belli süredeki iş için optimizasyon çalışması yapılarak kesim planı oluşturulur.

-Optimizasyon planlama öncesi yapılmaktadır.
    -Donatı Optimizasyonu ciddi ve risk taşıyan bir işlemdir.
    -Alanında uzman olmayan kişiler tarafından yapılması sakıncalıdır.
    -Doğru metraj çıkarılmadan kesinlikle yapılmaması gereken bir işlemdir.
    -Projenin tüm metraj hesabı çıkarıldıktan sonra başlanabilir ve sahada adım adım takip edilmesi gerekir.

Görsel, SSL altyapısı olan bir yere yüklenip HTTPS'li adresi ile yeniden eklendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)