Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Kaliforniya’daki Freemont fabrikasında yaptığı organizasyonla markanın yeni SUV’u Model X’in tanıtımını gerçekleştirdi.Dünyada üretilen tamamı elektrikle çalışan ilk SUV olma özelliği taşıyan Model X, Tesla’nın Model S’te kullandığı tasarıma sadık kalmış. Eğimli tavan yapısının dikkat çektiği araçta sürtünme katsayısını azaltmak için 3 fazlı bir arka spoiler bulunuyor.
*
Tesla, park alanlarında kapıların birbirine temas etmemesi ve 3. sıra koltuklara daha rahat erişilebilmesi için Model X’in kapılarına “Şahin kanatları” adlı bir form vermiş. Şahin kanatlarının çalışma prensibi ve tasarımı, Mercedes’in meşhur martı kanat kapılarına çok benziyor.

Aracın belki de en ilginç özelliği biyosilah savunma modu. Bu özellik sayesinde tek düğmeye basarak aracın içine girebilecek zararlı gazlar bir filtre sayesinde ayrıştırılıyor ve yalnızca temiz hava girişi sağlanıyor.

Tesla Model X’te 2 farklı motor seçeneği bulunuyor. 259 PS (190 kW) güç üreten 90D motoru, 0’dan 100 kilometre hıza 4.8 saniyede çıkarken 414 km’lik bir menzil sunuyor. Markanın performansa yönelik motoru P90D, 503 PS (370 kW) gücünde motora sahip. Bu motorun en önemli özelliği Ludicrous Mode seçeneğiyle 0’dan 100 kilometreye 3.2 saniyede erişebilmesi. Bu süre 2.5 tonluk boş ağırlığa sahip bir araç için kırılması zor bir değer gibi gözüküyor.

Şimdiden 20.000 ön sipariş sayısına ulaşan Model X’i şimdi sipariş vermeniz halinde Tesla aracı en erken 2016’nın ikinci yarısında teslim edebileceğini belirtiyor. Elon Musk’ın “Geleceğe doğru atılmış büyük adımlardan birisi.” olarak nitelendirdiği aracın başlangıç fiyatı ise 132.000 $.


www.otopark.com