Ankara Cebeci' de Dikimevi kavşağında freni boşalan otobüs durağa daldı. Kazada 12 kişi öldü 13 kişi ise yaralandı.Ankara Cebeci'de Dikimevi kavşağında freni boşalan EGO otobüsü durağa daldı. Kazada ilk belirlemelere göre 12 kişi öldü, 13 kişi ise yaralandı. Kaza saat 13.00 sıralarında Cebeci Cemal Gürsel Caddesi üzerindeki bir otobüs durağında yaşandı. Freni boşalan belediye otobüsü, durakta bekleyen yolculara çarptı. Ortalığı savaş alanına çeviren otobüs, bekleyenlerin üzerinden geçip kaldırıma çıktı.


Dikimevi'nde belediye otobüsünün durakta bekleyenlere çarpması sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 12'ye yükseldi. 10 kişinin kaza yerinde, bir kişinin de kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmesinin ardından, çeşitli hastanelerde tedavisi süren yaralılardan biri de müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Böylelikle kazada yaşamını yitirenlerin sayısı 12'ye çıktı, kazada yaralanan 13 kişinin tedavisi sürüyor. Öte yandan, kurtarma ekiplerinin otobüsün altından çıkardığı cenazeler, ilk incelemenin ardından belediyelere ait cenaze araçlarıyla kaza yerinden alındı.GÖRGÜ TANIĞI DEHŞETİ ANLATTI

NTV’ye konuşan bir görgü tanığı katliam gibi kazayı şöyle anlattı: “Durakta konuşuyoruz. Otobüsün kaldırım boyunca insanları altına aldığını gördüm. 200-300 metreyi kaldırımda gitti. İnsanları havalara gördüm. Otobüsün altında öyle tahmin ediyorum ki 7-8 kişi vardı. 4-5 tane kaldırımda ölü insanlar vardı. Kaldırımı boyunca insanlara vurdu gitti 300 metreyi… Sadece vurduğunu gördük. Bir ses duymadık. Ardan can pazarı yaşandı. Orada ekipler geldi, ambulanslar geldi sonra bizi yaklaştırmadılar.”VALİDEN AÇIKLAMA
Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, Dikimevi kavşağındaki kazaya ilişkin açıklama yaptı. Kılıçlar, Ankara Emniyet Müdürü Kadri Kartal ile kazanın meydana geldiği yerde incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra basın mensuplarına açıklama yapan Kılıçlar, kazada ilk belirlemelere göre 11 kişinin yaşamını yitirdiğini, 7-8 yaralı bulunduğunu söyledi.
İlk belirlemelere göre, otobüs şoförünün herhangi bir sağlık sorununun bulunmadığını aktaran Kılıçlar, "Kalp krizi gibi bir şeyi de yok. Şu anda otobüs şoförü karakola gitmek üzere. İlk ifadesi, 'Otobüs benim kontrolümden çıktı' yönünde" diye konuştu.

Kılıçlar, şunları kaydetti: "Gördüğünüz gibi durağa ve duraktan da kaldırımın üzerinden 70-80 metre önüne gelen vatandaşlarımızı sürükleyerek 70-80 metre sonra durmuş. İlk bilgilerimiz bu kadar. Hepimize geçmiş olsun. Vatandaşlarımıza başsağlığı, ailelerine sabır diliyorum."

DHA/AA