Tai-Chi Chuan (Tai Ci Çüen) veya Taijiquan (Taijiquan ya da Yüce Nihai Yumruk) genellikle Tai Ci olarakta bilinen içsel Çin savaş sanatına verilen addır.Tai Chi'nin düşünsel kökleri ve felsefesi Çin tarihinde iki önemli kitaba dayanır. Bunlardan ilki M.Ö 3000'e kadar uzanan Değişimler - Dönüşümler kitabı olarak bilinen Yi Jing, diğeri ise M.Ö 5 yüzyıla kadar uzanan La Zı'nın Lao, Dao (Tao, Yol) hakkında yazmış olduğu Dao Te Çing kitabıdır. Bunlara ek olarak Qi Jiguang'ın kitaplarından da faydalanıldığı şeklinde görüşlerde bulunmaktadır. Tai Chi'nin tam olarak nasıl başladığı bilinmesede dövüş sanatlarında eski usta Daocu keşiş Çang San Fen ile başladığı öne sürülmektedir. Tai Chi'nin başlamasında önemli rol oynayan bir diğer kişi ise 9. nesil Çen Ailesinden Çen Vang Ting'dir. Başlangıcından bu yana günümüze kadar uzanan Tai Chi'nin bir çok farklı tarzı bulunmaktadır ve bilinen en eski stilin ise Çen Stili (Çen Tarzı) olduğu bilinmektedir. Şu anda günümüzdeki diğer Tai Chi stilleri'de Çen Ailesi tarafından öğretilen düzeneğe dayanmaktadır. Tai Chi 19. Yüzyıla kadar Çen Ailesi için korunan ve bu ailenin dışına çıkmayan bir sanat idi. Fakat 1820 yılında ilk kez aile dışından Yang Lu Çan tarafından öğrenilerek ilk defa aile hududları dışına çıktı ve sonrasında halka tanıtıldı. Yang Lu Çan'nın kendi birikimleri ile yorumladığı ve kendi adıyla anılan Yang tarzı en çok kullanılan tarzlardan bir tanesidir.
Tai Chi günümüzde çoğunlukla sağlık ve uzun yaşama dair olarak bilinen bir spor olsada ilk ortaya çıkışında yumuşak savaşma sanatı ve uygulamaları olarak kullanılmaktaydı. Hareketler tümüyle gevşiyerek ve yumuşak tavırlarla uygulanır ve kasların en gergin halde kullanıldığı diğer mücadele sanatlarından farklılaşırdı. Tai Chi sözü Çin öğretilerinde (Evren) kuramı olarak ortaya çıkar ve bununla beraber Yin ile Yang imgesi olarakta bilinen karşıtlar imgesinin ve felsefesinin adı olarakta bilinir. Bu öğretinin prensibinde sonsuz olanın yolu yumuşaklığa, yok olma yolu ise keskinlik ve kartlıktır. Tai Chi Chuan etkili bir savaşma sanatı olarakta kullanılmaktadır. Tai Chi mantığında yumuşak ve dirençsiz olanın sert ve direnç sahibi güçleri yenmesi üzerine kurulmuştur. Tai Chi felsefesine göre kazanmayı sağlayan şey boyun eymektir. İlk etapta bu denetimli düzeyde boyun eğiş rakibinizin gücüyle uyum sağlamanızı ve rakibinizin gücüylede rakibinizi yenmenizi sağlar. İşte onun içindir ki Tai Chi ustalarının dediği gibi bir Tai Chi savaşçısı ile savaşmak boş bir çarşafı yumruklamak gibidir denilmektedir.

Kendine suyu örnek alan Tai Chi tıpkı su gibi yumuşak ve dirençsiz bir şekildedir. Tai Chi sanatçısı tıpkı bir su gibi hareket ederek rakibinin boşluklarını doldurur ve dirençsizliği sayesinde kendini kavramaya çalışan rakibinin parmakları arasından kayıverir. Bir Tai Chi sanatçısı karşısındaki rakibiyle bir ve aynı olmalıdır. Eğer onunla bir ve aynı olursa artık rakibinin gücü kendi gücü olur ve bu sayede rakibi ne kadar atak hızlı ve güçlü olursa olsun Tai Chi sanatçısı rakibini kendi gücüyle alt edebilir. Bununla beraber Tai Chi Chuan yerçekimine karşı koymadan onunla beraber uyum içersinde hareket etmeyi öğreten bir hareket bilimidir. Tai Chi'de dik duruşun öneminide değinilmektedir. Görüşlere göre dik duruş insanın gökten gelen enerjiyi başın tepe noktasından bedene gelmesi sonucu beyin ve ruh yapısında önemli etkiler oluşturur.

İnsanda dik duruşun özelliklerinden bir tanesi ise yerçekimine daha az yüzey sunmasıdır. Bu sayede insan hareket sağlayabilmek için yerçekimine karşı dört ayağı üzerinde yürüyen hayvanlardan daha az enerji harcamaktadır. Fakat duruşlarımızdaki hatalar yerçekiminin üzerimizdeki etkileri nedeniyle bedene zarar vermekte ve normalde harcayacağımızdan daha fazla enerji harcamamıza yol açmaktadır. Tai Chi Chuan duruş ve hareket sistemi içersinde yerçekimini üzerimizde bir yük olarak değil hareketlerimize yardımcı bir enerji olarak kullanmamızı sağlar. Bu sayede hareketlerimiz daha zahmetsiz, akıcı ve kendiliğinden olur. Bu şekilde tasarruf edilen enerji başka işlevlerde ve formlarda kullanılmak veya daha sonraki kullanımlar için depolanmak üzere toplam enerjimize katılır.
Tai Chi'nin sağlığa faydalarıda oldukça fazladır. Fakat bu yapı geleneksel Çin tıbbının beden ve salkım mekanizmalarına dayalı olarak açıklanmaktadır. Günümüzde Tai Chi'nin Batı Dünyasında kabulü için ve sağlığa faydaları için Bazı Tai Chi hocaları bilimsel araştırmaların yapılmasını desteklemektedir. Araştırmalar uzun dönemli Tai Chi çalışmalarının istatistiksel bakımdan önemli olmamakla birlikte denge kontrolü, esneklik ve kardiyovasküler fitness alanlarında etkilerinden söz etmektedir. Bununla beraber Tai Chi bir meditasyon sistemidir. Tai Chi müzik eşliğinde gerçekleştirilen hafif, yumuşak ve zarif şekilde yapılan hareketlerden oluşur. Yapılan araştırmalarda strese, tansiyona ve romatizmaya iyi geldiği ve olumlu tepki verdiği söylenmektedir. Tai Chi'de hareketlerin özelliği yorucu olmaması, yavaş olması ve bu hareketlerin kesintiye uğramadan gerçekleştiriliyor olmasıdır. Tai Chi sayesinde dinginlik ve vücut akıcılığı hedeflenir. İlk aşamada bir savunma sanatı olan Tai Chi daha sonraki dönemlerde egzersizler farklılaştırılarak sağlıklı bir yaşam biçimi adı altında bir meditasyon yönteminede dönüştürülmüştür. Dünya'nın bir çok yerinde sabah sporu adı altında parklarda, bahçelerde, okullarda yaptırılmaktadır. Tai Chi artık batılı ülkelerdede yaygınlaşmış ve üzerine bilimsel araştırmalar yapılarak bu sanatın ve sporun sağlığa faydaları bilimsel olarakta artık açıklanmaya başlanmıştır. Tai Chi'nin yaşlanmayı geciktirdiği ve ömrü uzattığı öne sürülmektedir. Tai Chi'yi her yaştan insan yapabilir yani yaş sınırı yok.

Düzenli olarak Tai Chi yapıldığında uyku problemlerinin ortadan kalktığı öne sürülmekte ayrıca bir çok hastalığa karşıda iyi sonuçlar verdiği belirtilmektedir. İşte bu hastalıklardan bazıları ise şunlardır.
1- Romatizmal hastalıklar ve bel ağrıları
2- Denge Bozuklukları
3- Bronşit
4- Fizik Tedavi
5- Uyku Sorunları
6- Astım
7- Dikkat Eksikliği
8- Stres Tedavisi
9- Bağışıklık Sistemi Sorunları gibi hastalıklarda işe yaradığı öne sürülmektedir.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/forum...lerdir.861318/