Nokia'nın işten çıkardığı mühendisler tarafından kurulan Jolla adlı şirketin ilk akıllı telefonu Jolla, 2013'ün sonlarında, Finlandiya'dan Hong Kong'a kadar 136 ülkede satışa sunulmuştu.

Jolla üzerinde kullanılan Sailfish OS adlı işletim sisteminin Android yazılımı ve donanımıyla uyumlu olacağı, Android cihazlara da yüklenebileceği açıklanmıştı. Başka bir deyişle; yalnızca cihaz değil, işletim sistemi üzerinde de etkinlik gösteren Jolla firması, Android işletim sistemi içeren cihazlara kolayca kurulum desteği sağlıyordu. Çin gibi ülkelerde bir hayli ilgi gördüğü bilinen bu gelişmenin mimarları, şimdi de bir tabletle ortaya çıkıyorlar. Tüm gecikmeler için özür dileyen Jolla ekibi, zorlu bir yolculuktan sonra siparişleri almak üzere, kolları sıvamış bulunuyor. 1.8 GHz işlemciyle gelen ürün, 2 GB RAM'e ve 2048×1536 piksel çözünürlükte 7.85" bir ekrana sahip.

Sailfish 2.0 işletim sistemiyle kullanıma sunulan tablet, 5 megapiksel arka kamera ve 4450mAh batarya içeriyor. 249 $ fiyatla satışa sunulduğu söylenen tablet hakkında daha geniş bilgi edinmek için Jolla blogda yayımlanan yazıyı inceleyebilirsiniz. Jolla destekçileri tarafından yapılan yorumlara ve detaylara ise buradan ulaşabilirsiniz.

Getgnu.org