Nasa'ya göre pazar günü olacak olan bu gökyüzü olayı Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Afrika, Batı Asya'nın bazı bölgeleri ve pasifiğin doğusundan izlenebilecek.Dünya'nın gölgesi yerel saatle gece 2:11 gibi yavaş yavaş ayın üzerine düşmeye başlayacak. Gece saat 3:07 gibi ise gözle görülür bir şekilde tutulma olacak. Sabah 4:11 itibariyle ise tutulma zirveye ulaşacak ve tam tutulma meydana gelecek.

Eğer dışarıya çıkıp izlemek istemiyorsanız veya böyle bir şansınız yok ise Nasa'nın canlı yayınını buradan izleyebilirsiniz.


Süper ay tutulması, ayın dünyaya en yakın halindeyken dolunay evresinde bulunmasına verilen isim. Yılda bir defa bu olaya şahit oluyoruz. Pazar günü ay, dünyaya en uzak noktasından 50.000 kilometre daha yakında olacak bu apoje olarak biliniyor. Yani normalden %14 daha büyük ve daha parlak gözükecek.


Ay tutulmaları yılda iki kez meydana geliyor. Dünya, Güneş ve Ay'ın arasında girdiğinde dünyanın gölgesi ayı yutuyor. Ancak bu iki olayın aynı anda meydana gelmesini bütün bir jenarasyon göremeyecek.

Silikon Vadisi