SEO'ya Kendiniz Hükmedin

Web sayfası, site sahiplerinin kurulumdan itibaren sitelerini geliştirmek için bizzat kendilerinin yapacağı seo çalışmaları...

Her site sahibi web tasarımından, seo'dan, web dünyasındaki gelişmelerden anlama, haberdar olmak zorunda değil ama amatör geliştiriciler olarak bizlerin yapabileceklerimizi en iyi şekilde sonuç almaya yönelik nasıl planlayabiliriz? Bunun üzerinde duralım.

Binlerce seo stratejisi üretiliyor, yüzlerce makale yazılıyor çiziliyor ancak bunların kaçının işe yaradığı hep bir muamma olmuş durumda. Ben sizlere burada seo hakkında bilmediğiniz birşey anlatmayacağım, ancak bildiğiniz stratejileri hangi çizgide yapmanız gerektiğini naçizane önereceğim.

Sık sık siteler kurup bunlarda kategoriye göre rekabet analizi yapıp uygun çalışmaları planlamaktayım. Ancak çok yoğun bir rekabet alanı olan, ulusal hatta global geçerliliğe sahip bir alanda site kurdum. Öyle çok cafcaflı bir tasarıma falan da sahip değil. Bir WP blogu ve sıradan, ücretsiz bir tema kullanıyorum.

Hiçbir seo stratejisine sımsıkı bağlı kalmadan sadece ziyaretçilerim ve arama motorları gibi düşünmeye çalıştım ve izlediğim yol kısaca şudur:

Birincil nokta, sitenin amacı: Beni tanıyanların sitemde neler bulunacağını tahmin etmeleri ve onların bu tahminlerini boşa çıkarmayacak şekilde siteyi tanımlamak: Yani başlığı, sitenin açıklamasını bu tahminle tutarlı şekilde oluşturmak ve bu yönde içerikler eklemek. Bu referanslarla arama motorlarına ekleme, güvenlik otoritesi olarak bilinen merkezlere sitemi eklemek.

İkincil Nokta, Sitenin Gidişatı, İçerik Desteği: Benim gibi düşünen dostlarla görüşüp, onlardan özgün yazılar yazmasını istedim. Sağolsunlar, çok değil 3 yazarla, çok da sık olmayan bir periyotta yazmaya başladılar. Zamanla içerik birikimi oluştu. Bu arada yazarımın biri, Ekim ayında aramızdan ayrıldı, rahmetle anıyorum.

Üçüncül Gelişim Noktası: Sosyal medya hesapları oluşturmak, bu sosyal medya hesaplarını sırf site içeriklerinin paylaşımından ibaret olmayacak şekilde zenginleştirmek. Bir - iki ay sonra... Artık zaten elimde olan değerli ve güncel sitelerimden yavaş yavaş link inşaası oluşturmaya başladım.

YouTube Video Kanalım var, içindeki videolar PR 4, 3 gibi değerlere sahip, buralarda sitemin ana adresi ve içerik linklerini ekledim.

3 ay gibi bir zamanda hem global, hem de ulusal aramalarda zirvedeydim. O gün bugündür hala zirvede sitem. Kategorisi gereği çok dinamik olması gerekirken fazla güncellemediğim için PR değeri şimdilik 3, ama dost yazarlarla kadroyu güçlendirip bu alanda da daha fazla değer elde etmeye çalışacağım. Artık üzerinde daha fazla duracağım. Umarım sözümü yemem. :D

Kaynak