Sosyal Medya devlerinden Facebook, eğitim yazılımları sektörüne giriyor.

ABD'deki 29 okulda yazılım desteği sağlayan Facebook, 8 çalışanını özel olarak bu konuda görevlendirdi. New York Times'ın haberine göre, Facebook ekibi ABD'de eğitim yazılımları alanında araştırmalar yapan Summit Yazılım Projesi’nde çalışacak. Summit Projesi Başkanı Diane Tavenner'ın ilettiği ricayı yanıtsız bırakmayan Facebook'un kurucusu Mark Zuckenberg'in, eğitim konusuna ilgi gösterdiği 2010'dan beri biliniyor. 2014'te eşi Priscalla Chen'la beraber eğitim konusunda 12 milyon dolar harcayan Zuckenberg, Summit Yazılım Projesi'nin iyileştirilmesinin öncelikleri olduğunu belirtiyor.

Facebook ve mahremiyet tartışması

Tavenner ve Zuckenberg, öğrencilerin mahremiyetine özen gösterdiklerinin altını çizerken, uzmanlar Facebook'un geçmişi sebebiyle konuya şüpheyle yaklaşıyor. 2014'te Facebook kullanıcıların haber akışlarını izinsiz bir şekilde düzenleyerek, bir deneye veri sağladı. Büyük yankı uyandıran deney, saygın dergi bilim dergisi 'Proceedings of the National Academy of Sciences'ta da yer aldı. Facebook ayrıca Ocak 2015'te, Belçika'da gizlilik politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle tepki çekmişti. Facebook'un ulaşamayan kesimlere internet getirmeye çalışan Internet.org projesiyle de ilgilendiği biliniyor.

Radikal