HTC One M9+ İnceleme

Bir 'Plus' telefonumuz daha oldu: HTC One M9+.


Her ne kadar Android akıllı telefon üreticileri her fırsatta Apple ile dalga geçiyor olsalar da hala daha bazı konularda Apple'ın yarattığı trendleri takip etmekten de geri kalmıyorlar. Geçtiğimiz sene Apple bir iPhone 6+ çıkardı, tüm üreticiler peşinden Plus modellerini hazırlayarak piyasaya sürme kararı aldı. HTC de bu furyadan nasiplenerek One M9+ modeliyle karşımıza çıkıyor.


İrice bir telefon

HTC One M9+'ın ekranı, M9'dan 0.2 inç daha büyük; 5.2 inç. HTC'nin üst seviye modellerinde kullandığı ekstra kaliteli dış hoparlör teknolojisi BoomSound, bu cihazda da yer alıyor. Tabii bu hoparlörler, telefonun üst ve alt kısmında biraz yer tutuyor. Dolayısıyla M9+'ın uzunlamasına bir şekilde büyük olduğunu söyleyebiliriz. HTC'nin One M8 ile yakaladığı mükemmel ergonomi, M9'la beraber geriye gitmişti. M9+ da M9 ile hemen hemen aynı tasarımı taşıdığı için bu ürünün de yeterince ergonomik olduğunu söyleyemeyeceğim maalesef. Cihazın alt tarafına, istendiği takdirde Home tuşu olarak da kullanılabilen bir parmak izi okuyucu sensörü yerleştirilmiş.


Yeniden çift arka kamera
HTC One M9+'ın arka tarafında, M8'deki gibi çift kamera yer alıyor. M7'de Ultrapixel kamera, M8’de Ultrapixel + 2. kamera, M9'da 20 megapiksel tek kamera derken sıra 20 megapiksel + 2. kameraya gelmiş sanırım. M9+'un arka tarafında yer alan ikinci kamera sayesinde yapay bokeh ve 3D efekti gibi farklı efektler elde edilebiliyor. Fotoğraf ve video kalitesi iyi seviyede olan M9+, ön kamerasıyla da iyi işler çıkarıyor.
Ürünün içerisinde 8 çekirdekli işlemciye sahip MediaTek çipseti yer alıyor. PowerVR G6200 GPU'su ve 3 GB RAM ile birlikte cihaz, hem oyunlarda hem de uygulamalarda yüksek performans sergileyebiliyor. Ekran çözünürlüğü 2560 x 1440 piksel olan cihazın 1080p'de daha iyi performans verebileceğini düşünüyorum. Üstelik görsel anlamda bir kayıp yaşamadan. 32 GB hafızası bulunan ürün, microSD kart yuvasıyla 128 GB ek hafızaya sahip olabiliyor.


M9 ile aynı batarya

M9+, M9'dan daha iri bir telefon olmasına rağmen aynı büyüklükte bir batarya kullanıyor: 2840 mAh. Bu batarya ile M9+'ı 1 tam gün kadar kullanmanız mümkün.

BTnet