Penguen Güncellemesi Sonrası Zararlı Backlinklerin Tespit Edilmesi

Geçtiğimiz aylara kadar sitelerimizi üst sıralara çıkartmak için sürekli backlink elde etme peşinde yırtınır dururduk, ancak son gelen Penguen güncellemeleri ile birlikte aslında doğru olarak bildiğimiz birçok SEO yöntemi sitelerimize zarar vermeye başladı. Şu anda sitelerimize en büyük zarar veren faktörlerden bir tanesi de geçmişte aldığımız backlinklerdir.

Her ne kadar geçtiğimiz zaman dilimlerinde blog backlink, forum backlink, footer backlink, wiki backlink vb. gibi bize yarar sağlayan backlink türleri olsa da artık bu backlink türlerinin bize sağladığı yararlar, zararlarından azdır. Son gelen güncellemelerle birlikte birçok backlink türü değerini yitirmekle beraber, bu backlinklerin sahiplerine oldukça fazla zarar vermeye başlamışlardır.

Bizim buradaki asıl sorunumuz ise geçtiğimiz dönemlerde bize yarar sağladığını düşünerek aldığımız bu çeşitlerde ki backlinklerin artık bize yarar yerine zarar sağlaması nedeniyle onlardan kurtulmamız gerekmesidir. Ancak geçmişte aldığımız binlerce backlink içinden şuan da bize hangilerinin zarar verip, hangilerinin zarar vermediğini anlamak oldukça zordur.


Tam bu noktada ise geçtiğimiz aylarda SEOZEO üzerinde okuduğum bir makale de karşılaştığım Netpeak Checker isimli program bize yardımcı olacaktır. Bu program sayesinde aldığımız backlinklerin tümünü onlarca filtreden geçirebiliyoruz. Daha sonra ise istediğimiz kriterlere uygun olmayan backlinkleri tespit edip, Google'ın henüz yeni sayılabilecek olan bağlantıları reddetme aracı sayesinde bu backlinklerden kurtulacağız.

Bize zarar veren backlinkleri bulabilmek için öncelikle elimizde sitemizin sahip olduğu backlinkleri listeleyen bir araç olması gerekiyor. Bu listeyi ise en doğru şekilde, bize tüm bu çileleri yaşatan Google'ın, kendi Webmaster Araçları servisinden alacağız. Bu listeyi nasıl elde edebileceğinizi göstermek adına bir video oluşturdum, videoyu izleyerek siz de kendi sahip olduğunuz backlinklerin listesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


Bu videoyu da izledikten sonra artık backlink listenizi de oluşturduğunuza göre gelelim bu backlinkler arasından kaliteliler ile kalitesizleri ayırt etmeye.

Öncelikle arkadaşlar bize backlinklerimizi analiz etme konusunda büyük yarar sağlayacak olan Netpeak Checker programını buraya tıklayarak, açılan sayfadan indirin ve kurulumunu yapın. Programın yapacağı onlarca analizin hangi konularda olacağına ise az önce girdiğiniz sayfanın alt taraflarında ki listeden ulaşabilirsiniz. Programı ilk açtığınız zaman karşınıza bir üyelik formu gelebilir, bu forma adınızı ve mail adresinizi yazarsanız programın aktivasyon kodu ücretsiz olarak mail adresinize gelecektir. Aktivasyon kodu "gereksiz" klasörüne gelmiş olabilir.


Şimdi gelelim bu program aracılığı ile yapabileceğimiz analizlerlere. Öncelikle arkadaşlar programı açıyoruz, göreceğiniz gibi karşınıza gayet basit ve kullanışlı bir arayüz gelecek.

Programı açtıktan sonra öncelikle programın sol üst kısmında bulunan "load" butonuna tıklıyoruz. Daha sonra açılan pencerede yine sol üst kısımda bulunan ikona tıklayarak az önce oluşturduğumuz backlink listemizi seçiyoruz, daha sonra da "save" tuşuna basıyoruz.


Böylelikle elimizdeki listeyi programa aktarmış oluyoruz. Öncelikle görebileceğiniz gibi program sayesinde backlink aldığınız domainleri onlarca kritere göre sorgulatabileceksiniz.

Sorgulamalara başlamadan önce programın alt kısmında yer alan "Threads" değerini 30 yapmanızı ve mümkünde ayarlar kısmından da proxy ayarlarınızı yapmanızı öneririm.

Son olarak da sol tarafta bulunan "Parameters" alanından backlinkleri sorgulatmak istediğiniz değerleri seçmenizi öneririm. Varsayılan olarak hepsi seçili gelecektir ancak bazı kriterlerin domainlerin değerini belirlemede etkili olmayacağını belirtmek isterim.

Benim tavsiyem ilgili kısımdan PR, Server Country, SEOmoz Page Authority, SEOmoz Domain Authority, mozRank, mozTrust, Alexa Rank, Alexa Rank Local değerlerini seçmeniz. Daha sonra aldığımız backlinkleri filtrelere sokarken bu değerler bize daha verimli kararlar verdirtiyor.

Size uygun olan değerleri seçtikten sonra artık backlinklerimizi analiz etmeye başlayabiliriz, bunun için programın sağ alt tarafında yer alan Start Check butonuna tıklamamız yeterli, daha sonra program analizleri yapmaya başlayacaktır, bu sırada ise ilerlemeleri size yüzde olarak gösterecektir.


Sorgulama bittikten sonra ise bizim için asıl önemli olan kısma gelmiş oluyoruz. Artık backlink aldığımız siteleri kendi belirlediğimiz filtrelere sokacağız. Filtre kısmını açmak için programın sol alt kısmında yer alan "Filters" yazısının üstüne çift tıklamanız yeterli olacaktır, daha sonra aynı şekilde "History" alanına tıklayarak o alanı da kapatabilirsiniz.


Gördüğünüz gibi filtreleme alanı karşımıza çıktı arkadaşlar şimdi buradan kendi filtreleme değerlerimizi oluşturacağız. Örneğin elimizde ki listede Alexa değeri 1.000.000 üzerinde olan domainlerin kalmasını istiyorsanız aşağıda ki gibi bir seçim yapmalısınız.


Şimdi de Alexa Local değeri 5.000 üzerinde olan domainleri listemizde tutalım. 5.000'in altında olanlar ise listeden silineceklerdir.


Pagerank değeri 1'in altında olan yani 0 veya hiç değeri olmayan domainleri de listemizde tutalım. Diğer değerleri ise listeden sildirelim.


Şimdi de mozRank ve mozTrust değerleri 5'in altında olan domainleri listemizde tutalım. Bu değerleri 5'in üstünde olan domainler listeden silineceklerdir.Son olarak da SEOmoz Page Authority ve SEOmoz Domain Authority değerleri 50'in altında olan domainleri listemizde tutalım, bu değerlerin üzerinde olan domainler de listeden silineceklerdir.


Bu filtreleri yanlarında ki + simgelerine tıklayarak aktif hale getirebilirsiniz, benim önerim bu filtreleri kullanmanızdır. Tüm bu filtreleri kullandıktan sonra elimizde kalan domain listesi, bize zararı dokunabilecek domainlerin yer aldığı listedir.

Elbette filtreleri kendinize göre daha esnek hale getirebilirsiniz ancak benim önerdiğim filtreler bunlardır.

Belirlediğiniz filtreleri uyguladıktan sonra oluşan listeyi kaydetmek için üst tarafta ki "Export" butonunu kullanabilirsiniz.


Aslında program hakkında size fazla bilgi veremedim arkadaşlar ancak kurcalayarak geriye kalan özelliklerini de keşfedebilirsiniz.


Penguen güncellemesi ile birlikte artık backlink kavramında bazı değişikliklere gidilmiş olmakla beraber, kalitesiz birçok siteden aldığımız backlinklerse bize oldukça fazla zarar vermeye başladı. Az önce anlattığım yöntem ile size zarar vermesi muhtemel olan backlinkleri belirleyebilirsiniz, daha sonra ise geriye sadece bunlardan kurtulmak kalıyor.

Alıntı - burakisci.com: https://burakisci.com/penguen-guncel...-edilmesi.html