AMD'nin minik bilgisayarı Quantum, Intel işlemci kullanıyor

AMD'nin E3 2015'te gösterdiği Quantum Projesi bilgisayarı, boyutuna göre yüksek performanslı bileşenleriyle dikkat çekiyor.

E3 2015 fuarında AMD, Quantum Projesi adındaki minik ama güçlü bileşenler içeren bilgisayarının tanıtımını gerçekleştirdi. Henüz prototip aşamasında olan bu projenin gün ışığına çıkıp çıkmayacağı hakkında henüz bir kesinlik bulunmuyor. Bir şekilde bir tane Quantum prototipi ele geçirmeyi başaran PC World, bizlerle cihazın ayrıntılarını paylaştı. Cihazda ilginç sürprizler var.

Mantık olarak Apple'ın Mac Pro bilgisayarı gibi küçücük kasaya dev bileşenler sığdırmak isteyen AMD, 24 x 24 x 16 cm boyutlarındaki cihazda Fury X ekran kartına yer veriyor. Üst kısmı soğutucuya ayrılan Quantum, donanımını alt kısmına "tıkıştırmış". Kasanın içerisinde AMD'nin SSD sürücüsü de göze çarpıyor.

İşin en ilginç tarafı ise prototipte Intel'in i7 4790K işlemcisinin kullanılmış olması. Her ne kadar Intel ile AMD'nin denk fiyatlı işlemcilerinde AMD'nin daha yüksek performans sergileyebildiğini görüyor olsak da üst uç seviye Intel işlemcileri yüksek fiyatlara yüksek performans sağlayabiliyor. Bu durumun farkında olan AMD, üst seviye bilgisayar satın almayı düşünen kullanıcıların satın alması muhtemel i7 4790K'yı Quantum'un içerisine yerleştirivermiş.

AMD tarafından gelen açıklamaya göre Quantum projesi dahilindeki cihazlar, hem AMD hem de Intel'in işlemcilerini dahil eden geniş bir işlemci yelpazesiyle gelecek. Üst uç seviyeye çıkıldığı takdirde bilgisayar kullanıcılarının Intel'i tercih ettiği su götürmez bir gerçek ve AMD de bu durumun farkında. Bakalım bu proje ne zaman son kullanıcıya ulaşacak ve nasıl tepkiler alacak…

BTnet