Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Standart Sinan Oğan: MHP baraj altında kalabilir

Erken seçimi değerlendiren, MHP'li Sinan Oğan, "MHP'nin işi zor ama bir o kadar da kolay. MHP ve diğerleri şeklinde bir ayrıştırmayı gerçekleştirirse, 1999'daki sürprizi yakalayabilir. Ama yapamazsa da 2002' deki hezimeti yaşayabilir" dedi.

Milliyet gazetesinden Tunca Bengin 'Seçimin kaderi milliyetçi oylarda' başlıklı yazısında seçmenin hareketinin analizini kaleme aldı. "Açıkçası yeni sandık çok sürprizlere gebe. Özellikle de son seçimde oylarını artıran iki milliyetçi parti MHP ve HDP açısından..." diye yazan Bengin, MHP'li Sinan Oğan'ın da görüşlerine yer veriyor.

'MHP SÜRPRİZLER YAŞAYABİLİR'

MHP lideri Bahçeli'nin 7 Haziran'da aday yapmadığı ve daha sonraki konuşmalarından dolayı disipline sevk ettiği, ancak disiplinde aklanan Sinan Oğan ise MHP'nin erken seçimlerde yaşayabileceği sürprizlere dikkat çekiyor. Oğan, erken seçime dönük öngörülerini şu sözlerle dile getirdi:

"Toplumu algılar yönetiyor. Bugün var olan algı, MHP'nin bir çok şeye karşı olduğu ve süreci doğru yönetemediği şeklinde. Bu da seçim sonuçlarını doğrudan etkileyebilecek bir durum... AKP doğrudan MHP'ye oynuyor. Herkes biliyor ki AKP ne kadar uğraşırsa uğraşsın HDP'den bir puan alır, onun tekabül ettiği milletvekili sayısı da çok kayda değer değil. Ama kritik illerde MHP'ye oynadığı takdirde sonuç değişir. CHP'nin hedefinde bir kısım MHP oyları var. Koalisyon hükümeti kurma sürecinde bunun alt yapısını yaptı. Şimdi de bunun üzerine kurguluyor propagandasını. PKK'nın eylemleri doğuda HDP'ye yarar. Çatışma devam ederse polisin rahat gezemediği bir sokakta seçmeni geçtim, aday gezebilir mi? Batıda radikal HDP'lilerin saflarını sıklaştırır, AKP'ye kızıp oy verenler açısından ise tersi olabilir. İkisi harmanladığında da HDP 10'un üstünde ama 13'ün altında olur. Bu da HDP'nin milletvekili sayısını etkilemez, ancak MHP'yi etkiler. MHP'nin işi zor ama bir o kadar da kolay. MHP ve diğerleri şeklinde bir ayrıştırmayı gerçekleştirirse, ki bu büyük bir enerji, ciddi bir strateji ve kadrolar gerektiriyor. Bunu başarabilirse yani 1999'daki sürprizi yakalayabilir. Ama yapamazsa da 2002'deki hezimeti yaşayabilir."

Standart Sinan Oğan MHP'den ihraç edildi

7 Haziran seçim sonuçlarına yönelik "başarı nerede?" diyerek MHP'nin aldığı oy oranlarını eleştiren esik vekil Sinan Oğan MHP'den ihraç edildi. Oğan daha önce de disipline sevk edilmiş, Iğdır İl Disiplin Kurulu talebi reddetmişti.

7 Haziran seçimleri sonrası "başarı nerede?" diyerek MHP'nin aldığı oy oranlarını eleştiren eski vekil Sinan Oğan MHP'den ihraç edildi. MHP'den yapılan açıklamada şunlar dile getirildi. "Milliyetçi Hareket Partisi tüzüğünün 4,11,47,74/2,73/5,78/4-(c),(e), 80. Maddeleri uyarınca MHP Iğdır İline kayıtlı üye Sinan Oğan'ın parti üyeliğinden 'kesin çıkarma' cezası ile cezalandırılmasına Merkez Disiplin Kurulumuz'ca 25.08.2015 tarihinde yapılan gizli oylama ve açık tasnifle katılanların oybirliği ile karar verilmiştir."

İL DİSİPLİN KURULU TALEBİ REDDETMİŞTİ
    Eski Iğdır Millitvekili Sinan Oğan seçim sonrası yaşanan tartışa üzerine MHP lideri Devlet Bahçeli, Ogan'ın mesajlarını MHP Başkanlık Divanı toplantısında gündeme getirerek, "ihraç edin" talimatı vermiş, Divan'dan ihraç istemiyle disipline sevk kararı çıkmıştı. MHP Merkez Disiplin Kurulu ise Ogan'ın tweet'leri ve yaptığı açıklamaları incelemeye alarak disiplin sürecini başlatmıştı. Tedbirli İhraç Talebi üzerine Iğdır İl Başkanlığı tarafından Iğdır İl Disiplin Kurulunca savunması istenmişti. Iğdır İl Disiplin Kurulu, savunmasını aldığı Sinan Oğan'ın, bir disiplin cezasını gerektiren bir durum olmadığı tespiti yaparak oybirliği ile tedbirli ihraç talebini reddetmişti.

Karar sonrası Iğdır teşkilatı görevden alındı. Oğan, daha sonra ise kesin ihraç istemiyle tekrar disipline sevk edildi.

Daha önceki karar sonrası Facebook hesabında bir açıklama yapan Sinan Oğan şunları söylemişti:

UĞRUNDA ÖLMEYE HAZIR OLDUĞUM DAVAM
    Kamuoyunun da bilgisi olduğu üzere bir süredir devam eden ve beni partimden, uğruna ölmeye hazır olduğum davamdan koparılmam ve ihraç edilmemle ilgili olarak yaşanan süreç 10.07 2015 tarihinde tamamlanmıştır.

TEDBİRLİ İHRAÇ TALEBİ REDDEDİLMİŞTİR
    Partimden koparılmam amaçlı Tedbirli İhraç Talebi üzerine Iğdır İl Başkanlığı tarafından Iğdır İl Disiplin Kurulunca istenen savunmamı 10.07.2015 tarihinde yapmış olup, savunmam neticesinde savunmama itibar edilerek Iğdır İl Disiplin Kurulu başkan ve üyelerinin toplantıya katılanların oybirliği ile herhangi bir disiplin cezasını gerektiren bir durum olmadığı tespitini yaparak Tedbirli İhraç Talebini reddetmiştir.

IĞDIR EVLADINA SAHİP ÇIKMIŞTIR
    Iğdır bu kararla evladına sahip çıkmıştır. Iğdır halkı ve onları temsilen Iğdır İl Disiplin Kurulu Milliyetçi Hareket Partisi'nde siyaset yapmaya devam etmem hususunda karar vermiştir. Başta Iğdır İl Disiplin Kurulu başkan ve üyeleri olmak üzere evladına sahip çıkan Iğdır halkına ve yüce Türk milletine kamuoyu önünde teşekkürlerimi sunuyorum.

DOĞRULARDAN ASLA ŞAŞMADIM
    Ben bir Türk milliyetçisiyim. Ben ülküsü olan ve bu ülküsünü gerçekleştirmek isteyen bir ülkücüyüm. Bu sebeple Milliyetçi Hareket Partisi'ndeyim. Benim ülkümün temeli Türk milletinin birliği, refahı ve huzurundan başka bir şey değildir. Hep bu amaçla çalıştım ve bu amaçların dışına asla çıkmadım ve hiçbir yanlışa da asla yol vermedim. Doğrulardan asla şaşmadım.

PARTİMDEN VAZGEÇMEYECEĞİM
    Bu ülküler uğrunda Milliyetçi Hareket Partisi'nin çatısı altında mütevazi bir üyesi olarak çalışmaktan, çalışmalarıma bu kutsal çatı altında devam ettirmekten onur ve gurur duymaktayım. Nitekim Iğdırımız da bu yönde karar vermiş ve bir kez daha bir ülkücü evladına sahip çıkmıştır. Iğdır aynı zamanda birliğine, beraberliğine ve kazanma isteğine sahip çıkmıştır.

Dilerim seçimlere giderken birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik bu girişim devam ettirilmez. Aklı selim hakim olur ve birlik ve beraberlik içinde partimizi, davamızı ve ülkümüzü iktidar yapmak için hep beraber çalışacağız. Ne ülkümden, ne ülkemden ve ne de partimden asla vazgeçmeyeceğim.Cenabı Allah bu kararı verenlerden ve doğruların yanında olup gerek sosyal medyadan ve gerekse birebir ve dualarıyla desteğini esirgemeyenlerden razı olsun.

Radikal

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)