Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan'da erken seçim kararı alındı. Komşu, 20 Eylül'de sandık başına gidecek. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da akşam saatlerinde görevinden istifa etti. Çipras, istifa konuşmasında Nazım Hikmet'in "En güzel günlerimiz, henüz yaşamadıklarımız" şiirini de okudu.

Türkiye'den sonra komşu Yunanistan da erken seçime gidiyor. Yunanistan'da 20 Eylül'de yeniden sandıklar kurulacak. Ekonomik krizle boğuşan ve AB ile kurtarma programı konusunda anlaşan Yunanistan'da, Başbakanı Aleksis Çipras da akşam saatlerinde istifa etti.

Çipras, erken seçim yolunu açmak için istifa ettiğini açıkladı. Televizyondan halka hitap eden Çipras, "Anlaşma, 5 yıldan bu yana yaşadığımız zor koşulların sonu demek değil ancak sonun başlangıcı olabileceğine inanıyorum. Çoğunu başarabilmek için mücadele verebileceğimizi biliyoruz. 25 Ocak'ta (seçimler) Yunan halkının verdiği yetki sınıra dayandı. Şimdi yeniden egemen halk sözü almalı. Sizlerin oylarıyla sağladığımız anlaşmanın kemer sıkma önlemlerinden ve memorandumlardan kurtulmaya götürüp götürmeyeceği belli olacak" dedi ve ekledi: "Daha güçlü bir hükümeti kurmak için istifamı sunmak üzere cumhurbaşkanına gidiyorum. Sizden de daha güçlü bir hükümet kurmak için destek bekliyorum."

NAZIM HİKMET ŞİİRİNDEN ALINTI
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, halka konuşmasında Nazım Hikmet şiirinden de alıntı yaptı. Çipras, Nazım Hikmet'in "En güzel günlerimiz, henüz yaşamadıklarımız" dizelerini tekrarladı.

Yapılan yorumlarda, Çipras'ın bu kararı almasında, yeni kredi paketi için parlamento oylamalarında aleyhte oy kullanan parti içindeki sol muhalefetin tutumunun rol oynadığı vurgulanıyor. Seçimler ile birlikte Çipras, 3 yıllık 86 milyar Euro mali destek anlaşmasına sert muhalefet eden Siriza'dan 40 kadar milletvekilini meclis dışına itmek istiyor.

YENİ BAŞBAKAN THANU OLACAK

Çipras'ın istifasınn ardından geçici hükümete geçilecek. Geçici hükümette başbakanın Yargıtay Başkanı Vasiliki Thanu olması bekleniyor. Eğer bu gerçekleşirse Thanu Yunanistan'ın ilk kadın Başbakanı olacak.

Radikal