Boyun 7 omurgadan oluşur. Bu omurların vazifeleri beyinden gelen sinirleri bedene yaymaktır. Bazen kemikleri bağlayan kıkırdak doku zarar gördüğünde ağrıya neden olmaktadır. Bu ağrı kas, tendon veya sinirlerde boyun bölgesinde görülen bir rahatsızlıktır.


Boyun ağrısı en sık karşılaşılan ağrı türlerinden biridir. Ağrı genellikle aniden başlamaz, zaman geçtikçe yavaşça artar. Zamanla omurgada oluşan dejenerasyon ağrıya neden olur.


Boyun Ağrısının muhtemel sebepleri arasında şunlar sayılabilir; Duruş bozukluğu Boynumuzu yanlış hareket ettirmemiz,tüm yükü tek kolda taşımak, oturuş bozukluğu, yüksek pozisyonda yastık kullanmak gibi. Boyun burkulması; kaza veya boynu zorlayan ani hareketler neticesinde meydana gelebilir. Kas spazmı Boyun fıtığı, Disk zedelenmesi,Kireçlenme, Boyun tümörleri,Romatizmal marazlar, Stresli bir hayat,Fibromiyalji veya iltihaplı romatizma gibi hastalıklar


Boyun ağrısında teşhis etme yolları, Kan testi, Röntgen, Bilgisayarlı Tomografi (BT),MR veya MRI,EMG.


Boyun Ağrısı çekenlere Tavsiyeler;Doktorunuza ilettiğiniz bilgiler tanının doğru koyulması açısından oldukça önemlidir. Ağrınız ne zamandan beri devam ediyor,Ağrınız ne sıklıkla meydana geliyor, Ağrınızın şiddeti hangi boyuttadır ve boynunuzun hangi kısmında gerçekleşiyor, Ağrı olunuza da vuruyor mu, Kollarınızda veya ellerinizde uyuşma mevcut mu, Daha önce tedavi süreci geçirdiniz mi, gibi soruları hekiminizden duymanız kuvvetle muhtemeldir. Bu sorulara önceden hazırlanarak, dikkatlice doğru bir şekilde cevaplamanız teşhisin koyulması açısından oldukça kritiktir.


Boyun ağrısını hafifletmenin yolları; Öncelikle boyun ağrısından muzdaripseniz mutlaka bir hekime başvurmalı, boyun ağrınızın kaynağını öğrenmelisiniz. Tedavi sürecine erken başlamak her rahatsızlıkta olduğu gibi boyun ağrısında da oldukça önemlidir. Devamlı vasıta kullanıyorsanız ara verin. Bilgisayar başında iş yapmayı, ya da bilgisayar başında oturduğunuz süreyi azaltın. Sık sık ve uzun süreli telefonla konuşuyorsanız bir kulaklık kullanmanızda yarar var. Telefonu kulağınız ve boynunuz arasına sıkıştırarak konuşmaktan mutlaka kaçının.Eğer bütün gün oturarak, masa başında iş yapıyorsanız bir uzmana danışarak boynunuz için gergin duruma getirecek hareketleri öğrenin. Omuzlarınızı aşağı ve yukarı belirli aralıklarla hareket ettirin. Boynunuzdaki ağrıyı arttırmamak için yemek yedikten sonra hemen uyumaktan kaçının. Yüksek yastıklar yerine boynunuza elverişli, mümkünse ortopedik bir yastık kullanın.


Boyun Ağrısında Acil Müdahale gerektiren koşullar; Boyun ağrısıyla beraber ateş,göğüs ağrısı, şiddetli baş ağrısı,titreme, uyuşukluk,bulantı, boyunda tutulma, çene ağrısı, veya nefes alırken zorluk eşlik ediyorsa acilen en yakın hastaneye ulaşılması gerekir.