Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Üyelik tarihi
  28.Temmuz.2015
  Mesajlar
  35
  Aldığı Teşekkür
  1
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisi Hakkında Bilgi

  TANIM
  Arazi parçalarının biçim, konum, engebe v.b. yönlerden durumunu havadan çekilen fotoğraflarla belirleyerek elde edilen verileri harita dediğimiz şemada çizgiler halinde gösteren kişidir.
  GÖREVLER
  Jeodezi ve fotogrametri mühendislerinin temel görevi proje hizmetlerine yönelik büyük ölçekli haritalar oluşturmaktır. Jeodezi ve fotogrametri mühendisi belirli yöntemleri (fotogrametri yöntemi, arazi bilgi sistemleri, yapay uydular aracılığıyla ölçmeler) kullanarak şehir, ilçe ve köylerin imar planlarının hazırlanmasında yardımcı olur. Her ölçekteki haritanın hazırlanmasını, araziye ilişkin projelerin etüt ve uygulamalarını gerçekleştirir. Harita yapımı için öncelikle, Yeryüzü üzerinde kontrol noktaları ağı oluşturur ve jeodezik ölçümler yapar. Arazide ekipler halinde çalışılarak yapılan jeodezik ölçümleri bilgisayarda mm. düzeyinde hesaplar. Bu şekilde elde edilen koordinat ve detay bilgileri belli ölçekte çizerek harita elde eder.
  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
  Elektronik ölçme aletleri (nivo, prizma, jalon v.b.) Fotogrametri aletleri, çizim aletleri, Bilgisayar, Plotter (bilgisayara verilen verileri harita çizimine dönüştüren alet).


  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  Jeodezi ve fotogrametri mühendislerinin; Üstün bir genel yeteneğe, Çizim yapabilme yeteneğine sahip, Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, Sabırlı, dikkatli ve iyi bir gözlemci olmaları gerekir.


  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  Jeodezi ve fotogrametri mühendisleri işlerini büroda, yeraltında, arazide ve açık havada yürütürler. Çalışırken iş yerinin durumuna göre topograflar, jeoloji, jeofizik, çevre, petrol mühendisleriyle işbirliği halindedirler. Çalışmalarında birinci derecede verilerle ilgilidirler. Görev sık sık seyahat etmeyi gerektirir.


  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  Jeodezi ve fotogrametri mühendisleri; kadastro, su, şehir imar planları, toprak dağıtımı, ormancılık, yol yapımı, sulama ve kurutma, elektrik ve etüt, coğrafi-jeolojik ve arkeolojik araştırmalar, vergileme, doğal afetlerden korunma v.b. alanlarda çalışırlar. Çalıştıkları kurumlar, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve belediyelerdir.


  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Mesleki eğitim çeşitli üniversitelere bağlı mühendislik fakülteleri, inşaat fakülteleri ile mühendislik-mimarlık fakültelerinin "Jeodezi ve Fotogrametri" mühendisliği bölümünde verilmektedir.
  MESLEK EĞİTİMİNİE GİRİŞ KOŞULLARI
  İlgili bölüme liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve "Sayısal (SAY-2)" puan ile girilmektedir.


  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince matematik ağırlıklı derslerden başka Fizik, Fotoğraf, Ölçme ve Yorumlama Teknikleri, Bilgisayar gibi dersler de verilir. Eğitim sırasında staj yapma zorunluluğu vardır.


  MESLEKTE İLERLEME
  Jeodezi ve fotogrametri mühendisleri yüksek lisans ve doktora eğitimi yaparak alanlarında uzmanlaşabilirler. Üniversitede öğretim elemanı olarak çalışabilirler.


  BENZER MESLEKLER:
  Harita teknikerliği, jeoloji mühendisliği.


  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
  Öğrenciler eğitim sırasında Kredi ve Yurtlar Kurumu'nca verilen öğrenim ve harç kredisinden, çeşitli kurum ve kuruluşlarca sağlanan burslardan yararlanabilirler. Eğitim sonrasında kamu kuruluşlarında göreve başlayanlar Devlet Memurları Kanununa göre 8'inci derecenin 1'inci kademesinden göreve başlarlar. Teknik hizmet sınıfının tazminatlarından, özel hizmet tazminatından yararlanırlar. Özel işyerlerinde çalışanların ücretleri yaptıkları projelere göre değişiklik göstermektedir.


  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  İlgili eğitim kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

  kaynak: https://www.ozdebir.org.tr/meslekler...-c-46-t-10.htm

 2. #2
  Üyelik tarihi
  14.Temmuz.2015
  Mesajlar
  44
  Aldığı Teşekkür
  18
  Ticaret Puanı
  0

  Standart

  Özel üniversiteler sayesinde bu bölüm de bitme noktasına gelmiştir. 2005 yılına kadar mühendislik bölümleri arasında en popüler olanlar arasındaydı. Harita firmalarında işyeri sahipleri genellikle Harita Teknikerleriydi. İmza yetkileri olmadığı için cayır cayır Harita Mühendisi arıyorlardı. 2005 yılında çok iyi hatırlıyor bir mühendis sadece imzasını 3bin liraya veriyordu. Şimdi 1.500 lira maaş alsalar seviniyorlar gariplerim.

  Üye Notu: Mesleğin diğer ası Harita Mühendiliğidir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Genetik Mühendisliği Hakkında Bilgi
  Konu Sahibi F.L.WRIGHT Forum Genetik Mühendisliği
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Eylül.2015, 14:20
 2. OPencart 2.0 API Hakkında Kısa Bilgi
  Konu Sahibi bulent_dogan81 Forum OpenCart
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Nisan.2015, 09:40
 3. SEO Hakkında Sorularla Bilgi Edinelim
  Konu Sahibi erkolay Forum Seo
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 07.Şubat.2015, 16:27
 4. Digitürk Hakkında Bilgi hp.gen.tr
  Konu Sahibi zirveorg Forum Site Ekle
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Ekim.2014, 17:05
 5. Seo Hakkında Bilgi
  Konu Sahibi WeBMasteR Forum Seo
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Mayıs.2014, 21:15

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yasal Bildirim
Sitemizde paylaşım yapan tüm üyeler T.C.K 20. Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4. maddesinin 2. fıkrasına göre kendi konu ve mesajlarından sorumludur. Webmaster.bbs.tr hakkında yapılacak olan hukuksal ve diğer şikayetler için iletişim bölümünden iletişime geçilmesi halinde site yönetimi tarafından gereken işlemler yapılacak ve ilgili kişilere/kurumlara/vekillerine bilgi verilecektir.
Sosyal Medya