Gmail’de Bilmeniz Gereken 5 Özellik


Google’ın sunduğu ücretsiz mail servisi Gmail, şu anda mail denince akla ilk gelenlerden bir tanesi. Gmail, sağladığı birçok avantaj ile kendini öne çıkarırken kimi özellikleri de bilinmiyor, bilinse de pek kullanılmıyor. Biz de Gmail hakkında bilmemiz gereken özellikleri tek tek sıralamak istedik. Siz de hangilerini bilmiyorsunuz, hangilerini bilmenize rağmen kullanmıyorsunuz, bir kontrol edebilirsiniz.


1- Noktalarla Mail Adresinize Hükmedin

Gmail’in en az bilinen özelliklerinden bir tanesini listemizin en başına yazdık. Gmail’e kaydolurken ilk olarak bir mail adresi seçiyorsunuz kendinize örneğin [email protected] adresini seçtiniz kendinize. Bu adres üzerinden dilerseniz milyonlarca farklı adresi daha kendinze türetebiliyorsunuz. Nasıl mı?
Nasıl olduğunu öncelikle şu cümleyle özetleyebiliriz: Google, noktayı (.) görmezden geliyor. Yani [email protected] adresi size ait olsa da @’ten önceki kısımda yer alan noktaları Gmail görmüyor. Hal böyle olunca da sizin hesabınız [email protected] olsa da @ işaretinin sol kısmındaki noktayı silseniz veya istediğiniz bir yere istediğiniz kadar nokta ekleseniz de adres yine sizin adresiniz ile aynı oluyor. Türettiğiniz bu adreslere gönderilen mailler de ana mail adresinize geliyor. Örneğin şunları türetebiliriz: [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], g…oogle…m…[email protected], google…[email protected], [email protected]
2- Kategorilere Ayrılan Mailler

Gmail, klasik mail sistemlerinden farklı olarak, gelen mailleri gelen kutusu ve spam kutusu diye ayırmakla yetinmemiş, spam olmayanları da kategorilendirerek mail kullanımımızı iyileştirmeye çalışmıştı. “Gmail’de Yeni Tasarım ve Maillerin Kategorilendirilmesi” yazısı ile duyurduğumuz bu özellik sayesinde gelen kutunuzdaki reklam, kampanya ve sosyal ağ maillerini asıl önem verdiklerinizden ayırabiliyorsunuz.
Gmail kullanıcıları bu özelliği bilseler de genellikle henüz Gmail’e adım atmamışlar bu büyük avantajın farkında değiller. Bu kategorilendirme gönderen e-posta adresi ve içeriğe göre asıl postalarınızdan, sosyal ağ ve reklam e-postalarını ayırarak farklı kategorilere yerleştiriyor. Biraz önce verdiğimiz link yardımı ile daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
3- Önemli Olanları Belirleyin. Yetmezse Bir De Yıldızlarla İşaretleyin.

Her mailin önünde soldaki resimde gördüğünüz gibi iki farklı simge bulunur (Her satır ayrı bir mail için). Bu simgelerden sağdaki önemli mi, değil mi yönünde bir işaretleme. Bunu Google, maillerinizi bir algoritma çevresinde değerlendirerek otomatik yapıyor. Ama siz de bu işaretlemeyi değiştirebiliyorsunuz. Örneğin bir yerden gelen mailleri Gmail size önemli olarak işaretledi ise bu işareti kaldırırsanız önemli olmadığını belirtmiş oluyorsunuz. Tabi bu işaretlemenin sadece sizin için, sizin kolay kullanımınız için olduğunu belirtelim. Ayrıca sol tarafta Önemli sekmesini bularak sadece önemli olarak işaretlenen iletilerinizi de görebilirsiniz.
Önemli veya değil olarak otomatik belirlenen iletileriniz arasında kolay ulaşmak istediklerinize, kaybetmek istemediklerinize, çok önem verdiklerinize yıldızlama da yapabiliyorsunuz. Tüm iletileriniz ilk başta yıldızsız olarak karşınıza çıkar. Yakın zamana kadar işaretleme yapmak istedikleriniz için sarı yıldız koyabiliyordunuz ve sol taraftaki Yıldızlı sekmesinden bunlara ulaşabiliyordunuz. Kısa zaman önce çok ufak bir değişiklikle sarı yıldız dışında bir de kırmızı yıldız da eklendi. Yine bu kırmızı yıldızlı olanlar da Yıldızlı sekmesinden ulaşılıyor fakat daha fazla, daha hızlı dikkatinizi çekmesini istediklerinizi de dilerseniz kırmızı yıldız ile işaretleyebiliyorsunuz. Tabi yaptığınız herhangi bir işaretlemeyi istediğiniz zaman kaldırmanız da mümkün.


4- İki Adımlı Doğrulama

Google, Gmail ürününde sizlere güvenlik açısından büyük bir avantaj sunuyor: 2 adımlı doğrulama. Bu 2 adımlı doğrulama sayesinde Gmail hesabınızı daha güvenli hale getirebiliyorsunuz. Günümüzde genelde banka hesaplarımıza internet şubesi üzerinden girerken bu tür bir yöntem kullanılıyor. Bu yöntem ile kullanıcı adı ve şifrenizi yazdıktan sonra telefonunuza bir arama geliyor. Arayan numarayı açarak bir ses kaydını duyuyorsunuz. Ses kaydı size 6 haneli bir şifre söylüyor. Telefonunuza bu şifreyi dilerseniz SMS yolu ile de alabiliyorsunuz. Bu yol ile gelen şifreyi online olarak 2. adımda girerek güvenli bir giriş yapmış oluyorsunuz. Aslında kısaca söylemek gerekirse, telefondan bir doğrulama yaptığınız için başkalarının hesabınıza ulaşmasını engelleyebiliyorsunuz.
İki adımlı doğrulamayı etkin hale getirebilmek için Güvenlik – Hesap Ayarları sekmesine giriş yapmalısınız. Burada 2 adımlı doğrulama kısmında telefonunuzu onaylatıp etkin hale getirdiğiniz zaman bu özelliği de kullanabilir oluyorsunuz.
5- Dilediğiniz Temayı Belirleyin
Gmail’de isterseniz mail arayüzünüze istediğiniz bir temayı seçebiliyorsunuz. Bunun için soldaki resimde belirttiğimiz gibi ayarlar butonunu kullanıp daha sonra Temalar’a girmemiz gerekli. Karşımıza birbirinden farklı temalar çıkacak. Bazıları sade, bazıları çeşitli resimleri içeren temalar arasından zevkinize uygun olanını seçebilirsiniz.
Seçenekler arasında zevkinize uygun olanını mutlaka bulacaksınızdır. Kullandığınız temaları da aynı yolu izleyerek tekrar değiştirebilirsiniz.


Kaynak