Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Standart Site İçi Optimizasyonda Nelere Dikkat Edilmeli

Site İçi Optimizasyonda Nelere Dikkat Edilmeli?

"Seo", yani arama motorları optimizasyonu işinin çok zor olduğu düşünülür. Oysa, bir kişi veya kurum, kendi yeteneği, ilgisi, hizmet verdiği bir işkolu hakkında genelde epey bilgi sahibidir.

Bu bilgiyi insanlarla yüzyüze paylaşmakta sıkıntı çekmeyen, oldukça hoş sohbetli olan bu kişiler, iş web sayfası yazarlığına gelince, tökezleyebiliyorlar. Bu işten anlamadığını düşünüp, seo hizmeti veren kişi ve kuruluşlara bağımlı kalıyorlar.

Bir işi en iyi bilen, o işi yapandır. Çok okuyan mı çok bilir, çok gören mi diye bir paradox var. Bu paradoxta yer alan parametreler birbirine engel değil, çok okuyup, çok görmek gerekir.

Konumuza uyarlayınca, işi gücü web tasarım veya internet okur yazarlığı olan bir kişi, ne kadar uzman bir seocu olsa da, mesela, bir rent a car hizmeti hakkında, sektörel bilgiye ve işin kolaylıkları, zorlukları gibi noktaları, sitenin hangi kritik alanlarda öne çıkabileceği gibi unsurları çoğu zaman kaçırır.

Yine bir otomobil tamiri hakkında bilgisi olmayacağı için, bu sektörde de başarılı olması çok zordur.

Evet, sitesi olan firma ya da kişiler web tasarım ya da seo uzmanı olmak zorunda değildir. Ancak işini en iyi kendisi anlatacağı için, en azından, sitesine hizmetleri ile ilgili metinleri kendi yazmalıdır.

Evet yazı her şeyden önce gelir seo için, arama motorları sitelere sadece botlarını, yani robot yazılımlarını gönderir. Onlar da sadece yazıdan anlar.

Bir sürü resim ile görsel şölen oluşturup, "benim sitem göze çok hitap ediyor, ama siteme kimse gelmiyor, şu firmanın ise, sitesi çok çirkin duruyor, siyah yazı dolu her tarafı, ama internetten bir sürü müşteri sağlıyor" deyip çok ağlayan gördüm.

Peki her yeri faaliyet konunuzla ilgili yazılarla bir güzel doldurdunuz, çok mu başarılı olursunuz?

Belki...

Çünkü burada yine en büyük etken yazının kalitesi... Yani Anlaşılır olup, hatasız yazılması ve özgün olması.

Konuda da belirttiğim gibi bir rent a car firmasının, anasayfasında 30 tane araç resmi, üzerinde de 8 - 10 tane görselin bulunduğu slider ile çok güzel bir görsel şölen haline dönüştürülmüş sitenin sahibi, benim de hizmet verdiğim, şimdi bıraktım, bu işkolunda meğerse sürekli sitemi takip edip, başarımı görüp görüp şaşırırmış.

Bir gün beni arayıp, hocam bu işi nasıl yapıyorsun? Sitende küçücük bir alan var, (evet, sitemin anasayfası siteyi açtığınızda hiç bir şekilde kaydırma çubuğunu kullanmanıza gerek kalmayacak kadar sade ve minimal bir yapıya sahipti) nasıl oluyor da ilk sayfada çıkıyorsun diye sordu.

Sizin siteniz çıkmıyor mu diye sordum. Hayır çıkmıyor, İzmir'in en uzman seo'sunu tuttuk, şu kadar (bu sektördeki rekabet yoğunluğu için epey yüklü bir miktar) aylık ücret ödüyoruz dedi.

Siz paranızla rezil oluyorsunuz dedim. Sitelerini inceledim. Her yeri hata dolu. En başta da yazım hataları. En büyük seo uzmanı arkadaş bu sektördeki anahtar kelimeleri bile anlayamamış, güya seo unsurlarını doldurmak için kendi kafasına göre etiketlemeler ve hiç alakası olmayan yerlere başlık hiyerarşisi kurmuştu. Hele h1 tagının kullanıldığı yer, "Firmamız şu hizmeti de vermektedir" şeklinde olunca, çok güldüm. Adamlar çok kızdı bana.

Ertesi gün, hocam sana ortaklık teklif ediyoruz, siteni de al, bize katıl dediler. Ben de bu işlerden sıkıldığımı, ama sitemi onların yararına kullanıp, kendi sitelerini de geliştireceğimi söyledim. "Ne kadar ücret istersin?" diye sordular. Ben de rakamı siz belirleyin, büyük uzman değilim, anlaşırsak siz ilk seo işim olacaksınız dedim.

Biraz şüphe ile yaklaştılar. Senin siten nasıl başarlı olur o zaman diye sordular. Hatırlattım: Bir işi en iyi bilen, o işi yapandır.

Biraz konuşup, sitelerinin hatalarının ve düzeltilecek alanlarının raporunu verince, hemen el sıkıştık, şu kadar para (büyük uzmanın aldığının epey altında) dediler. Ben de, olur, siz benim iyi bir referansım olacaksınız, tek şartım var, benim arabaları da satın alıp, beni bu rent a car işinden kurtaracaksınız, kafam rahat olsun, bir iki ayda en az beş kelimede ilk sayfaya geleceksiniz dedim.

Başladım çalışmalara, ilk gün tam 20 saat site içindeki yazıların anlatım bozukluklarını düzelttim. Bir de anasayfadaki o kadar resmin aralarına bir iki cümlelik metinler girebildim. Bir sürü görselin doğru hedef kelimelerle başlık, alt etiketlerini ve tanımlamalarını yaptım. Arama motorlarının kayıtlarını yaptım, botları çağırıp, bir de pingleme yaptım.

Buradaki koyu yazdığım bölümler site içi optimizasyon için en büyük etkendir.

Ertesi günün akşamı, hiç bir zaman ilk 50 sayfaya girmemiş site, tüm arama motorlarının ilk 10 sayfasına girdi. Kendi sitemim değerli bir sayfasından, ilk 10 sayfaya giren arama kelimeleri ile link verdim. Yine o kelimelerle ilgili olarak, çalışma yaptığım sitedeki içerik başlıklarına, site içindeki yazılardan da iç link verdim. O gün de botları yine çağırıp, pingleme yaptım.

Ertesi gün, ilk 5. ve 6. sayfalara geldiğini, yine farklı hedef kelimelerle ilk 10 sayfaya gelidiğini gördüm. O gün de yine yeni hedef kelimelere site içi linkleme ve o kelimelerin bulunduğu başlıklarla bir iki içerik yazdım.

Bu arada, sosyal medya hesaplarını da oluşturup, siteye ilgili butonları yerleştirdim. Bir kaç önemli güvenlik platformunun doğrulama kodlarını yerleştirdim.

10. gün en önemli hedef kelimelerde ilk sayfadaydık. İşte orada, epey bir rekabet oluştu, bizi gören sitelerin hepsi bir paniğe kapılıp, hepsi ne oluyor bunlara diyerek bir sürü backlink vb. gibi bir yol zilemeye başladılar. Mesela, biri, sitesinde 30 küsür indexi olup, 210.000 indexli bir haber sitesine sidebar'dan link almış. Bana da o siteyi hedef gösterip, bunu geçebilir miyiz dediler. O site de çok eski firmalardan biri ve epey de jenerik bir alan adına sahip, yaşlı bir siteydi. Biraz zor dedim, ama bir bakayım. Aldığı linkleri bir inceledim ki, yukarda bahsettiğim linklemeyi gördüm. Bu site artık tarih olur dedim.

Bir kaç gün sonra, o sitenin sahibi beni aradı. Telefonumu, profesyonel tasarım yapan arkadaşımdan almış. Önce onu aramış, bu siteyi nasıl böyle çıkardınız, bana da hizmet verin diyor. Tabi benim tasarımcı arkadaşın bu yeni site ile alakası yok, o benim kendi sitemi yapmıştı. Ben erkolay'ın sitesini yaptım. Diğer site ile ilgim yok, ama erkolay arkadaş yardım ediyor, siz onunla görüşün diyor ve telefonumu veriyor.

Beni arayıp, bir otomobil firması için seo hizmeti verir misiniz diye soruyor. Ben de tabi olabilir diyerek randevu alıyorum. Kararlaştırdığımız saatte buluşuyoruz. Beni iki firma temsilcisi karşılıyor. Biri yeni site açmış, Dğeri de siteye seo hizmeti veren biri varmış, başarıya da ulaştırmış ama araları açılmış.

Ben bu arada bunların sektörlerinin otomobil alım - satım olduğunu sanıyorum. Meğerse onlar da oto kiralama firmasıymış, o zaman öğreniyorum. Size bu sektörde hizmet veremem deyip, oradan ayrıldım. Sonra başka bir seocu bulmuşlar. Eski siteleri için başarı bir türlü gelmiyor, ancak yeni siteleri şu an başarılı görünüyor. Demek ki orada başarılı çalışma yapan biri var. Ama ne kadar uzman da olsanız, yanlış backlink sitenizi yerle bir ediyor. Eski siteleri bir türlü önlere gelemiyor.

Neyse, biz site içine dönelim. Bizim yeni sitemizde iki üç günde bir yeni içerik giriyorum. Ama sürekli, defalarca yazım hataları var mı diye kontrol ederek, hatasız bir yazım ile giriyorum, e botlar da alıştı siteye, dinamizmi görünce, periyodik olarak geliyor, isteklerimi çabucak gerçekleştiriyorlar.

Bir ay içinde tüm hedef kelimelerimizde ilk sayfadayız. Hele 3 - 4 kelimede ilk 5 sırayı kaplamışız.

Adamların 40 civarında aracı vardı, ben hizmet vereli 4 ay oldu, şu an 105 arabası var.

İlk güncellemede PR5 oldu site ve içinde de 10 tane Pr6 sayfa var.

Geçen ay, hizmet aldıkları hosting firmasında sorunlar çıktı, site her gün kesintiye uğradı. Burayı da koyulaştırdım ki, bu da çok önemli. Başarılı olan, ya da olmasını beklediğiniz sitenin hosting firması çok sağlam olacak arkadaş. O kadar hızla geldik, rekabeti domine ettik. Bir hosting firmasının kalitesizliği yüzünden, gerilemeye başladık. Hosting firması ile görüşüyorum, benim kendi sitem bu yeni siteden 10 kat daha fazla trafik aldığı halde hiç böyle bir sorunla kaşılaşmamış olmama rağmen, adamlar sitenizin başarılı olup, çok hit aldığını söylüyor, bu da sunucuyu zorluyor demezler mi bana?

Yahu dedim, "siz de mi rent a car işi yapıyorsunuz, size rakip mi olduk?" Hesabımız da öyle küçük bir paket değil. 5 gb veri alanı, 25 gb trafik limiti var. Ki zaten o limiti doldurmadığımızı ben görüyorum.

Bir de VPS hizmeti alın demez mi?

Gittim, bir hosting firması ile anlaşıp, kendime VPS kiraladım, sitelerimi oraya aktarıyorum. Hosting sağlığı oturunca tekrar yükselişe başladık.

Alıntı: Site İçi Optimizasyonda Nelere Dikkat Edilmeli

Böyle uzun ve özgün yazmak lazım bol bol. Tembelleştik yahu!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)