Diş ağrısı kesinlikle ve geciktirmeden tedavi edilmesi zaruri olan bir ağrı çeşididir. İnsanlar ömürleri süresince en az bir defa diş ağrısı meydana gelir. Diş ağrısı tedavisinde son aşamaya kadar beklemek önemli bir etkendir. Dişlerinizde hissettiğiniz en küçük bir problemde hemen bir diş hekimine müracaat etmeli ve tedavi sürecinizi başlatmalısınız.


Diş Ağrısının Nedenleri;Diş minesinde aşınma,Diş çürümesi ve apseler,Diş etinde yangı veya ,Dişeti hastalıkları,Yirmilik (gömülü) dişler,Sinüzit türevi hastalıklar,Dişeti problemleri,En çok diş ağrısına sebep olan durum diş çürükleridir. Diş çürümelerinin toplumumuzda gözlenme sıklığı %97’dir. Diş çürümesinin nedeni yetersiz bakım ve yeterli hijyenin sağlanamamasıdır. Ağız içinde şekerli veya unlu yemek birikintilerinin kalması, bakteriler ile beraber ağızda asit meydana gelmesine ve çürüklere neden olur.


Diş Ağrısının Semptomları
Hafif başlayan ağrı, zamanla şiddetlenerek dayanılması çok güç bir hal alır ve zonklama olarak farkına varılır. Dişlerde sıcak-soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet meydana gelir.
Dişlerde ufak kırılmalar gözlenebilir. Bunun yanında o bölgede iltihap da bulunuyorsa dışardan da anlaşılacak şişlikler oluşabilir.Dişe yapılacak bir baskı ağrıyı daha da yoğunlaştırır.Ağrı geceleri daha çok yoğunlaşabilir.Dişetinde veya dişte nezifler meydana gelebilir


Diş Ağrısı Tanısı
Diş ağrısında tanı koyulması için kesinlikle doktora müracaat etmeniz gerekir. Ağrı, titreşimlerle tüm ağza genişlediğinden hangi dişinizin ağrıdığını farketmeniz her zaman mümkün olmayabilir. Uzman bir hekim bunun tanısını hızlıca koyacaktır. Ağrıyan diş ve ağrının sebebi belirlendikten sonra terapiye başlanır.


Diş Ağrısı Çekenlere Tavsiyeler

Diş ağrısı problemi yaşıyorsanız acilen bir diş doktoruna müracaat etmelisiniz. Diş ağrısının kendi kendine, tedavi gerçekleştirilmeden geçmek gibi bir ümidiniz olmasın. Ağrı başladıktan sonra ne kadar beklerseniz, tedavi başlamazsa, ağrınızla birlikte dişinizdeki problem de o derece kötüleşir.


Diş doktoruna gidene kadar geçen süreçte, dişin üstüne aspirin veya ağrı kesici koyma gibi metodlar uygulamayınız. Bu nevi uygulamalar diş ağrınıza iyi gelmeyeceği gibi durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Bu zaman zarfında dişlerinizin arasında kalan yemek birikintilerini bir diş fırçası yada diş ipi aracılığıyla arıtabilirsiniz. Diş ağrınızın yanındaki bölgede şişlik de bulunuyorsa o bölgeye soğuk uygulama yapabilirsiniz. Buz koyacaksanız buzu bir bezin arasına koyarak, dolaysız olarak diş ile temas ettirmemeniz gerekmektedir.


Ağrılarınızla ilgili bilinç kazanmak, ağrınızın derecesini öğrenmek, ağrılarınızla ilgili kendinizi test etmek ve yakın zamanda doktorların canlı yayında ağrılar hakkında önemli bilgiler sunarak sorularınızın yanıtlanacağı, yepyeni bir ağrı bilinçlenme platformu olan agriyiyen.com sitesini de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.