Esnaflarımıza bir bilinç gelmesinden sonra İç Mimarların piyasasında da bir hareketlilik oldu son yıllarda
Zira bir Kafeterya ve Restoran'ın İç Mimarı genellikle iş yerinin sahibi olur. Sonra da "vay efendim bu mekan neden tutmadı" diye veryansın edip iş yerini kapatırlar.

Adında da geçtiği gibi "İÇ"lerin mimarıdır. İç mekan tasarımı ile uğraş verirler. Eğitimleri normal Mimarların eğitimine göre ağır geçer. Maaşları ve çalışma alanları da mimarlara nazaran dar olduğundan bir kısmı öğrencilik yıllarıda bölümler arası yatay geçişle mimarlığa geçiş yaparlar.

Proğram kullanım sayısı olarak mimarlara göre şansızlar, mezuniyete kadar 3-4 çizim proğramı ile uğraşmak zorundalar. Oysa ki mimarlar 4 yılını bir AutoCAD proğramı ile rahatllıkla geçirebilirler. çoğu üniversite mimarlarda 3 boyut(perspektif) çizimlerine o kadar önem vermez. Bu yüzden tek proğramla bölümü bitirebilirler ama iç mimar için bu durum geçerli değildir üç boyut kesinllikle istenen bir durumdur. Bunun yanında İç Mimarlarda serbest el çizimi de önemlidir. Normal mimarlar 2. sınıftan sonra serbest el çizimden sonra bilgisayarla çizime geçerler, ama İç Mimarlarda serbest el çizimi 4. sınıfın bitimine kadar devam eder. Bunun yanında tabi maket yapımı vardır.Neyse öğrencilik kısmına fazla değinmeyip bölümden soğutmak istemiyorum.Lakin şöyle bir söz var Mimarlık Fakültesinde şöyle bir söz var "İç mimarlığa puanı yetmeyen adam Peyzaj Mimarlığına, Mimarlığa puanı yetmeyen adam da İç Mimarlığa geçer" der bizim bölüm hocaları

İş alanlarına pek hakim olmadığım için detaylı anlatmayacağım ama iş alanları genellikle; otel, kafeterya, restoran, GSM bayiilikleri, .... özellikle kafe ve restoran iş sahiplerine bir bilinç geldiği için iş alanları genişlemiştir.