Sırt ağrısı günümüzde sık sık karşılaşılan, hayat kalitesini, günlük etkinlikleri ciddi şekilde negatif etkileyen bir ağrı türüdür. Çoğunlukla basit ve tedavisi mümkün olan sebeplerden dolayı sırt ağrısı oluşur. Bayanlarda daha çok görülür. Yapılan ev işleri, hamilelik ve emzirme döneminin getirdiği fiziksel yük, sırt ağrısını harekete geçiren etkenlerdir. Sırt ağrısı basit bir hastalık gibi gözükse de bir doktora müracaat etmenizi ve ihmal etmemenizi gerektirmektedir. Çünkü ihmal durumunda hastalık müzminleşebilir veya ilerleyebilir. Bu nedenle sırt ağrınız varsa mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.


Sırt ağrısına sebep olan faktörleri sayacak olursak; Duruş özürleri; Eğri oturma, uzun müddet çarpık pozisyonda oturmak, uzun süreli ayakta kalmak, uzun süre kollar yukarda çalışmak, klima veya vantilatöre maruz kalmak olarak örnek verilebilir.


Oturuş biçiminizi düzeltmek için doğru oturuş şeklini bilmeli ve uygulamalısınız. Özellikle terli iken klima veya vantilatörlü ortamda durmamalısınız. Bilgisayar başında uzun süre oturmamalısınız. Bunları uygulayarak duruş bozukluğuna bağlı sırt ağrınızı kontrol altına alabilirsiniz.


Özellikle menepoz sonrası dönemde kadınlarda görülen Osteoporoz(kemik erimesi) sırt ağrısına neden olabilmektedir. Belli oranda kemik kaybı yaşanmış ise Osteoporoz sırt ağrısına sebep olur. Osteopeni denilen kemik kitlesinde azalma olursa çoğunlukla sırt ağrısı gözlemlenmez. Osteopeni durumunda sırt ağrısı yaşıyorsanız ağrının nedeni detayına inilerek araştırılmalıdır.


Mekanik rahatsızlıklar,Bel veya boyun bölgesinde bulunan fıtık, kireçlenme, incinme, kayma gibi problemler sırt ağrısının mekanik sebepleri arasında sayılabilir. Bel veya boyuna ait fiziksel problemler dolaylı olarak sırt ağrısına neden olurlar. Doğrudan bir sebep oluşturmazlar.


Omurga iltihabı ve infeksiyöz rahatsızlıklar, sırt bölgesinde görülme ihtimali düşük, ciddi tedavi süreci gerektiren bir faktördür. Tüberküloz ve Brucelle buna örnektir. Vertebralar arası az sıklıkta görülen diskte iltihaplanma (diskitis) ve sırttaki disk hernisi (fıtık), sırt ağrısına yol açabilen durumlardandır. Omurga metaztazları ve kanser de sırt ağrısına yol açabilir. Skolyoz yani Omurga eğriliğinde, omurga sola veya sağa doğru bir çarpıklık gösterir. Bu durum sırtta antisimetrik bir görüntüye yani eğriliğe yol açar. Hafif derecedeki durumlar dışardan görülebilir biçimde olmaz. Röntgen ile belirgin olur.Sırt ağrısı önemsiz gibi görülse de bazen önemli hastalıkların işareti olabilmektedir. Skolyoz, bel veya boyun fıtığı, osteoporoz,fibromiyalji, myofasiyel ağrı sendromu gibi hastalıklara ve risklerine karşı sırt ağrınız varsa, mutlaka geciktirmeden bir uzmana danışmalısınız.


Sırt ağrısı nasıl geçer diye sorulacak olursa Düzenli olarak spor alıştırmaları yapmak, sağlıklı beslenmek,esneme hareketleri,sigara ve alkolsüz bir yaşam, stresten uzak durmak,Fazla kilolardan kurtulmak,Oturuşunuzu ve duruşunuzu düzeltmeniz, Rahat ve vücudunuza uygun bir yatak, sırt ağrınızı hafifletmeniz için size faydalı olacak yardımcı uygulamalardır. Egzersizlerinizle ilgili hangi hareketleri yapacağınızı, ne kadar sıklıkta uygulamanız gerektiğini ve diğer tüm sorunlarınızı bir hekime danışmalı, ve size en uygun yöntemleri öğrenmelisiniz.