Sırt ağrısı günümüzde sık sık karşılaşılan, yaşam kalitesini, günlük aktiviteleri ciddi anlamda negatif etkileyen bir ağrı türüdür. Genellikle basit ve tedavi edilebilen nedenlerden ötürü sırt ağrısı meydana gelir. Kadınlarda daha çok karşılaşılır. Kadınların yaptıkları ev işleri, hamilelik ve emzirme döneminin getirdiği fiziksel yük, sırt ağrısını tetikleyen etkenlerdir. Sırt ağrısı önemsiz bir hastalık gibi gözükse de bir doktora müracaat etmenizi ve aksatmamanızı gerektirmektedir. Çünkü ihmal durumunda hastalık kronikleşebilir veya ilerleyebilir. Bu sebepten sırt ağrınız varsa mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.


Sırt ağrısına neden olan faktörleri sayacak olursak; Duruş bozuklukları; Oturuş kusurları, uzun müddet çarpık bir şekilde oturmak, uzun süreli ayakta durmak, uzun süre kollar yukarda iş yapmak, klima veya vantilatöre karşı durmak olarak örnek verilebilir.


Oturuş biçiminizi düzeltmek için doğru duruş biçimini öğrenmeli ve uygulamalısınız. Özellikle terliyseniz klima veya vantilatörlü ortamda durmamalısınız. Bilgisayar başında uzun süre oturmamalısınız. Bunları uygulayarak oturuş kusurlarına bağlı sırt ağrınızı kontrol altına alabilirsiniz.


Özellikle menepoz sonrası dönemde bayanlarda meydana gelen Osteoporoz(kemik erimesi) sırt ağrısına sebep olabilmektedir. Belli oranda kemik kaybı yaşanmış ise Osteoporoz sırt ağrısına sebep olur. Osteopeni denilen kemik kitlesinde azalma olursa genellikle sırt ağrısı gözlemlenmez. Osteopeni durumunda sırt ağrısı yaşıyorsanız ağrının sebebi detaylı olarak incelenmelidir.


Mekanik problemler,Bel veya boyun bölgesinde bulunan fıtık, incinme, kayma, kireçlenme gibi problemler sırt ağrısının mekanik sebepleri arasında sayılabilir. Bel veya boyuna ait mekanik problemler dolaylı olarak sırt ağrısına neden olurlar. Doğrudan bir sebep oluşturmazlar.


İnfeksiyöz Hastalıklar ve Omurga İltihabı, sırt bölgesinde görülme ihtimali düşük, ciddi tedavi süreci gerektiren bir belirtidir. Brucelle ve tüberküloz buna örnektir. Vertebralar arası nadiren diskte iltihaplanma (diskitis) ve sırttaki disk hernisi (fıtık), sırt ağrısına yol açabilen durumlardandır. Kanser ve omurga metaztazları de sırt ağrısına yol açabilir. Skolyoz yani Omurga eğriliğinde, omurga sola veya sağa doğru bir çarpıklık gösterir. Bu durum sırtta antisimetrik bir görünüme yani çarpıklığa yol açar. Hafif derecedeki durumlar dışardan görülebilir biçimde olmaz. Röntgen ile tespit edilir.



Sırt ağrısı basit gibi görülse de bazen önemli hastalıkların işareti olabilmektedir. Skolyoz, bel veya boyun fıtığı, fibromiyalji, osteoporoz, myofasiyel ağrı sendromu gibi hastalıklara ve risklerine karşı sırt ağrınız varsa, mutlaka geciktirmeden bir uzmana başvurmalısınız.


Sırt ağrısı nasıl geçer diye sorulacak olursa Düzenli olarak spor alıştırmaları yapmak, esneme hareketleri, sağlıklı beslenmek,sigara ve alkolsüz bir yaşam, stresten uzaklaşmak,Fazla kilolardan kurtulmak,Oturuşunuzu ve duruşunuzu düzeltmeniz, Rahat ve vücudunuza uygun bir yatak, sırt ağrınızı hafifletmeniz için size yardımcı olacak faydalı uygulamalardır. Egzersizlerinizle ilgili hangi hareketleri yapacağınızı, ne kadar sıklıkta uygulamanız gerektiğini ve diğer tüm maddeleri bir uzmana danışmalı, ve size en uygun yöntemleri öğrenmelisiniz.