Özel üniversite sayısında artış olduğundan dolayı bölümler artık 2005 öncesi gibi hayal kadar uzak olmuyor. Sınavda hepsini A şıklayan artık istediği bölüme girebilecek duruma geliyor.

"X mesleği ne iş yapar" dizisinde mimarlık mesleği ile girişi yapıyoruz.


Görsel: iku.edu.tr

Mimarlar ne iş yapar sorusuna detaylı cevap verilebilir. Mimarlar bu konuda diğer mesleklerden 1 adım değil de 5-6 adım önde görünüyor. Çalışma sahaları çok geniş. Üniversiteye sığır girip sığır çıkmamışsa mezun yeni kişi rahatlıkla 1300 ile başlayıp 4 ayda 2000 lira maaşa yükselebilir. Serbest piyasada ücret artışında diğer mesleklere göre çok rahatlar 3000 lira maaş hedefine kısa sürede ulaşabilirler.

1-".... üniversiteye sığır girip sığır çıkmamışsa......" kısmına değinelim. (bu 1. çalışma sahası olsun) Bu meslekte her mimarın vakıf olması gereken şeyler vardır, özellikle teknik alanda temel konuları (plan çözümleme, kesit, görünüş, AutoCAD proğramı...) bilmesi gerek. Misal bunları bile kavrayamayıp mezun oldu bizim oğlan. Bunlara kancayı Yapı Denetim firmaları atıyor. Diplomasını işletmek için yıllık kiralıyor. Yapı Denetim firmalarında mimarların imzası şarttır. "firma bir tane mimar alsın tamamdır" diyorsanız o iş öyle kolay olmuyor. Mimarların yıllık kotaları var. Bakanlık ya da Mimarlar Odası hangisi yaptı bilmiyorum mimarlara da yıllık metre kare üzerinden çalışma kısıtlaması getirdi. Yapı Denetim firmaları da yılda binlerce metre karelik iş yaptığından tek bir mimarla işi halledemediğinden yılda 10-20 mimar tutmak zorunda kalıyor. Firmalar bu işi şöyle hallediyor; bir tane nitelikli mimar alıyor. geriye de sadece mimar diploması toplamak kalıyor. "Diplomanı ver bana senin yerine işleteceğim firmaya da gelmene gerek yok senin yerine de imzayı ben hallediyorum" deyip işletiyor diplomayı. Bu işin de sakat yanı şudur; Yapı Denetim firmaları sık sık mahkemelik olurlar, bazılar para cezası yerler bazıları da kapanma cezası alır, bu durumda o işte sizin diplomanız yani imzanın olduğu için siz de ceza almış olursunuz. (bu vesile ile Yapı Denetimcilerin de kısmi tanıtmış olduk)

2-Büro Mimarı: Her mimarın mezuniyet sonrası hayalidir. Şantiyeye toza dumana belediye yollarıyla uğraşmadan beyaz bir masada işini icra etmek ister, ama bu masayı da artık kapmak zorlaştı. Teknik lisede okuyan veletler bile bu işi artık yapabiliyor. Çünkü bu kısım AutoCAD çizim proğramını kullanabilme kabiliyetine bakıyor. Hiç unutmam staj yaptığım bir yerde bir lise öğrencisi hem autocad işi yapıyor, hem inşaat mühendisinin Statik Projesini yapıyor, hem üç boyut çizimi yapıyor hem de yemek hazırlıyordu. Hadi bakalım.

3-Şantiye Mimarı: Mimarların uzak durmak istediği çalışma alanıdır şantiyeler. Toz duman işçiler iş veren kaprisi vs.... Lakin parası en bol alan da burasıdır. Sayılan sebeplerden dolayı mimarlar uzak durmaya çalıştığından rağbet azdır burada. Bu alanda muhatabınız 1. dereceden işçilerdir. Projeyi okuyup işçileri yönlendirmiş olursunuz. En zor alandır, bina bitene kadar (6-7 ay diyelim) iş başında durmanız gerek. İşçinin yapacağı bir hatadan direkt siz sorumlusunuz.

4-Şantiye Şefi: Bu işi de mimarlar yapar. Bu rütbe zaman ister, bu rütbeyi kapanlar en az 4-5 yıllık mimarladır. Şantiye Şefi; şantiye de tüm çalışanlardan sorumludur. alt mimarlar, mühendisler, işçiler vs... maaşı yüksektir. İşin büyüklüğüne göre 10bin ile 50bin lira arasında ücret alır, ama en riskli alan da burasıdır. İş verenlerin günahını taşırsınız. Bir iş kazasında 1. dereceden siz sorumlusunuz. Sadece diplomanızdan olmazsınız aynı zamanda hapishaneyi de boylarsınız. O yağlı parayı size süs diye vermiyorlar.

5-Proje Şefi: Büyük ölçekli Proje Firmalarında tüm mimar ve mühendislerden ve projenin gelişiminden sorumludur. Yine Şantiye Şefi gibi 4-5 yıllık tecrübe ister. Maaşları Şantiye Şefine göre azdır. 4bin ile 10bin lira arasında bir ücret alırsınız.

6-Ruhsat Takip Mimarı: Yeni dallanan bir iş alanıdır. Proje uygulamaya geçmeden önce Belediye ve İmar Dairelerinden onay alması gerek. Bir nevi lobiciliktir. Dilinizi etkin kullanmanıza belediyede adam tanımanıza bağlı. Maaşı 1500 ile 3000 arasıdır.

7-Mimari Büro Açmak: Büro Mimarından sonra rağbet gören -aslında bir üst versiyon- meslek alanıdır. 3-4 yıllık tecrübe ister. İşin büyüklük ölçütüne göre değişir. Genellikle büroda çalışan 2-3 arkadaşın işten ayrılıp kendi iş yerini kurmasıyla başlar serüven. Risklidir biraz, burda en sık sorun belediyede onay almaktır. Eğer projede hatalar varsa belediye reddi verip geri gönderir. Bu iş verini kızdırmak anlamına gelir. Bir yanda da prestij kaybına neden olur. Adınız bölgede vasat mimara çıkabilir.

8-Akademisyen: Ruhsat Takip Mimarından sonra gelişen bir çalışma alandır. Özel üniversitelerin artmasından dolayı üniversitelerde Mimarlık bölümünde akademisyen kıtlığı vardır. Aslında hep vardı. Mimarlık çalışma alanı gördüğünüz gibi geniş olduğundan mimarlar akademisyenliğe uzak kalır. İTÜ mimarlıkta bile halen akademisyen açığı vardır. Burada şu avantajınız var mimarlığın Yüksek Lisansı diğer meslekler gibi ağır geçmez. Tasarım üzerinedir genellikle yüksek lisanslar, zorlamaz. Maaş 2bin ile 3bin arasındadır.

Şimdilik burada bırakıyorum. Sonra ekleme yaparım. Dediğim gibi çalışma alanı geniştir.

Hata veya bariz yanlışlar varsa öneri ve eleştirileri açığızdır.