Efendim mâlumunuz, başta portable olarak 50 - 60 MB'lık boyutlara düşen photoshop sağ olsun(!) herkesin elinin altında bir "tasarım canavarı" yatmakta.

Facebook profil resminde hafif bir düzenleme ya da yazı efekti mi gerekiyor, aç photoshopu göster hünerini!
Kapak fotoğrafını mı düzenlemelisin? İşte, tam da photoshopluk bir iş. Hemen efektli yazılar yazıp biraz da katman özellikleriyle oynayarak ortaya iyi bir şey çıkartabiliriz.

Ne yazık ki genel durum böyle, insan kendini ne kadar sınırlarsa bakış açısı, vizyonu da aynı şekilde dar oluyor. Photoshop, (en yaygın kullanım alanı olduğu için photoshop üzerinden gidiyorum) elbette yukarıda zikrettiğimiz işleri yapabilir ama kendinize böyle bir sınır koymanın gereği nedir?
Bu neye benzer biliyor musunuz? 4-5 bin lira belki daha fazla paraya bilgisayar toplayıp içinde sadece okey oynamak ya da media player ile müzik dinlemek... Elinizin altındaki gücün farkına varın lütfen, her şeyden öncehayal gücünüzü engelleyen her şeyden kaçın, zoru isteyin, sabredin, asla yaptıklarınızı beğenmeyin!

Neden mi? Birkaç hafta içinde ortaya çıkarttığınız ürünler, gerek logo olsun gerek de basit bir çalışma, hiç fark etmez; size çok güzel gelecektir. Nedeni verilen emekte gizli. Fakat birkaç hafta daha çalışıp geriye şöyle bir baktığınızda bunu ben mi yaptım, Aman Allahım diyerek dalga geçeceksiniz kendinizle! Bu geliştiğinizin apaçık belirtisidir.

Bir diğer önemli husus, hayal gücünüzü engelleyip sizi körelten ve sözde yardımcı olan fırça (brush) çeşitlerinden kurtulun! Kötü de olsa kendiniz çizmeye çalışın, sonuna kadar zorlayın beyninizi! Bu başlangıç sizin için bulunmaz bir nimet olacaktır.
Belki de başta söylememiz gereken şeyi sona bıraktım, saygı. Özellikle bu işin okulunu okumuş, yıllarını ve sağlıklarını vermiş kişilere karşı usta çırak ilişkisi gibi saygı duymalıyız. Bu bize bir şey kaybettirmek, aksine doğan sempatiden kendimize bilgi ve deneyim akışı da sağlayabiliriz.

Kendimce bir durum tespitiydi bu, grafiğe özellikle yeni başlamış kişiler mutlaka söylediklerimi gözardı etmesin. Yarışmalara katılsınlar, yine efektli fotoğraflar yapsınlar ama dev aynasının önünden çekilsinler artık, lütfen!

Bunlar benim şahsi fikrimdi. Katmanların arasına serpiştireceğiniz hayal gücünün bol olması dileğimle,