Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Standart İnternette 'anne karnından satılık bebek'

İnternette 'anne karnından satılık bebek': Pazarlıklar 40 bin liradan başlıyor!

İnternetteki bazı bloglar üzerinden yapılan 'evlatlık bebek ticareti' önlenemiyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın şikâyetler üzerine kapattırdığı bloglar mantar gibi çoğalırken, anne karnındayken bile satışa çıkarılan bebekler için pazarlıklar 40 bin TL'den başlıyor.

İnternet üzerinden 'yasadışı yollarla bebek ticareti' yapan kişiler durdurulamıyor. Şikâyetler üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kapattırılan bebek ticaret blogları, tüm yaptırımlara rağmen yayınlarını sürdürüyor. Yeni Şafak gazetesinden Neslihan Önder'in haberine göre, çocuklarını evlatlık vermek isteyen ve evlatlık arayanların buluşma noktası olan bloglarda, bebek pazarlığı 40 bin TL'den başlıyor. 'Evlilik dışı hamilelik' gibi nedenlerle bebeklerini istemeyen veya bakamayacakları gerekçesiyle satışa çıkaran anneler, e-posta veya cep telefonu numaralarını siteye bırakarak alıcı bekliyor.

'DOĞUMU SİZİN ADINIZA YAPALIM'
    Kahramanmaraş'tan ilan bırakılan ilandaki numarayı aradığımızda, karşımıza 26 yaşında genç bir anne adayı çıkıyor. Adının Elif olduğunu öğrendiğimiz kadın, 3 çocuk annesi. Erkek bebek beklediğini belirten anne adayı, karnındaki çocuğunu imkânsızlıklar nedeniyle evlatlık vermek istediğini söylüyor. Sezeryanla doğuracağını belirten kadın, bebeğini 40 bin TL'den satışa çıkarmış. Telefonda pazarlığının sürdüğü dakikalarda Elif Hanım tarafından sarf edilen bir cümle, skandalın boyutunu gözler önüne seriyor: "Evlatlık prosedürleri ile uğraşmak istemiyorum. İsterseniz doğumu sizin adınıza yaparım" diyen kadın, evlatlık alacak kişinin kimliğiyle doğum yapabileceğini söylüyor.

'CİDDİ DÜŞÜNENLER ARASIN' VURGUSU
    Elif Hanım, "Merhaba doğuma bir ay bile kalmadı, ciddi düşünenler arasın. Allah her şeyin hayırlısını versin bebek anne karnında" diyerek ilan bırakmıştı. İlanların yayınlandığı blogların birinde blog sahibinin "Ben de evlat özlemi çekiyorum. Amacım insanlara faydalı olmak" sözleri dikkat çekiyor. Blog sahibi, "Kendim iş adamıyım, zenginim, yardımcı olurum, evimde ağırlarım, bakarım gibi yorum yapan, hamile bayanlara sahip çıkmaya çalışan kişilere de inanmayın. Çaresiz olabilirsiniz ama denize düşerken yılana sarılmayın" diyor.

ANNE KARNINDA BİLE SATILIYOR
    Söz konusu sitede Türkiye'de yasak olmasına rağmen taşıyıcı anne arayan bir kişinin "Selam ben Murat, taşıyıcı anne ya da hazır evlat arıyoruz" şeklindeki yorumu dikkat çekiyor. Öte yandan Ömür Bebek adlı kullanıcının "39 haftalık erkek bebeğe hamileyim. Gerçekten almayı düşünen aileler arasın" ilanı bulunurken, isimsiz bir kullanıcının "Merhaba anne karnında bulunan halen 7 aylığı geçmiş olan erkek bebeği evlatlık veriyoruz" şeklinde yorumu yer alıyor. Yine isimsiz yorum yazan bir kullanıcı "26 haftalık bebeğim var, erkek arkadaşım beni terk etti" çağrısında bulunuyor.

Sitedeki diğer ilanlar ise şöyle; "Ben İstanbul'dan Fulya iki yıllık evliyim. Şu an 4 aylık hamileyim bakamayacağımı düşünüyorum. Temiz, namuslu bir aile arıyorum", "Evlilik dışı hamile kaldım. Doğacak ikiz çocuklarımı evlatlık vermek istiyorum", "Doğumuna 2 ya da 3 ay kalmış, kız bebek bekleyen, sigara kullanmayan, sağlıklı, yaşını doldurmuş ciddi sözünde kararlı evlilik dışı bebek bekleyen hamile bayanlar lütfen bana ulaşın."

BU TİCARETİN CEZASI ÇOK AĞIR
    Hukukçu Kadınlar Platformu Başkanı Avukat Figen Şaştım, internet üzerinden yürütülen bu ticaretin hiçbir hukuki zemini olmadığının altını çizerek, "Türk Medeni Kanunu'nda evlatlık ile ilgili bir takım kriterler var. İnternet sitesi üzerinden yapılan evlatlık edinme tamamen yasaya aykırı. Yürütülen bu ticaretin hapis cezasına kadar çok ağır cezası var. Bir an önce yasal işlem başlatılması gerekiyor. Sadece site ve blogları kapatmakla kalmayıp kurucularının hakkında da yasal işlem başlatması lazım" diyor.

Radikal

Blog Başlıkları
    3

Biz, siz, onlar, bunlar
    Küçük çocuklar
    Romen, Bulgar derken
    Şimdi de Ruslar
    Otelde motelde
    Canlar satılık...

Zülfü Livaneli 'nın bu şarkı sözleri geldi aklıma.

Toplumumuzdaki ahlaki değerler ve geçim sıkıntısı birleşince böyle sonuçlar kaçınılmaz oluyor. İstenmeyen gebelikler kürtaj yoluyla sonlandırılıyordu, şimdi ise işin ticarete dökülmesi gerçekten ahlaksız bir durum oluşturuyor. Evlilik dışı çocuk büyütmeyi toplumsal ahlak açısından sorun olarak görmesek bu tür satış konusu azalır bence. Tabi ekonomik gerekçeler için söylenecek pek bir şey kalmıyor. Çok zor bir durum...

Hey yavrum ne günlere kaldık

Blog Başlıkları
    5

Yakında bunlar normal karşılanacak , demedi demeyin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)