Kombi montajı sırasında alt bağlantılar nasıl olmalı bu konu hakkında elimden geldiğince bilgi vermeye çalışacağım. Piyasada oldukça acemi su tesisatçılarının bu işi yanlış yaptığını kombi servisi için gittiğimiz müşterilerimizde sıkça görüyoruz. Bu yüzden önemli olan bu konuyu sizlere nasıl olması gerektiği konusunda aktarmaya çalışacağım.


Normal bir daire için kalorifer ve sıcak su tesisatı yapılırken boru çapları şöyle olmalıdır. Kalorifer gidiş ve dönüş 3/4 yani 25 mm lik bir boru kullanılmalıdır. Tesisatı büyük olan ev veya iş yerlerinde 1" parmak kullanılması tavsiye edilir. Sıcak su bağlantıları ise genellikle 1/2 yani 20 mm lik borular kullanılmaktadır.


Kalorifer kombi alt bağlantıları nasıl olmalıdır? hemen bunun cevabını verelim. Kalorifer dönüş hattı kombinin altında bulunan en sağdaki 1" olan buraya petek radyatörlerden gelen dönüş hattı bağlanır. Gidiş ise kombinin alt kısmında yine 1" olan en soldaki hattır. Bu hatta gidiş borusu bağlanır.


Sıcak su alt bağlantısı giriş en sağdan ikinci 3/4 olan en sağdan ikinci kısımdır. Çıkış ise soldan ikinci olan borudur. Gaz bağlantısı ortada olan bağlantıdan yapılır.


Bağlantılardan önce dikkat etmeniz gereken süzgeç filtrelerin doğru takılmasıdır. Kombi bağlantısında 2 süzgeç filtre olmalıdır. Birincisi kalorifer dönüş hattında bir diğeri ise soğuk su giriş hattında olmalıdır.

Sizlere eyüp kombi servisi olarak böyle önemli konuları paylaşmaya devam edeceğiz. Kalın sağlıcakla...