Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Standart Niçin GNU/Linux Daha İyidir?

Niçin GNU/Linux Daha İyidir?

Çekirdek olarak Linux'u esas alan bir çok işletim sistemi dağıtımı, temel olarak GNU işletim sisteminin değiştirilmiş sürümleridir. GNU; 1984 yılında geliştirilmeye başlandığında hedef; bütünüyle özgür bir işletim sistemi geliştirmekti. Elbette ki bütün parçaları öncü ekip geliştirmedi ama geliştirilmesine öncülük etti. Ana bileşenlerin çoğunu geliştirmek suretiyle, bütün sisteme tek taraflı en büyük katkıyı onlar sağladı. Kuşkusuz, temel bakış açısı da onlara aitti. GNU Projesinin, GNU işletim sistemindeki emeğinin takdir edilmesi açısından, isim konusu önemlidir. İnsanlar bütün sistemi "Linux" olarak adlandırdığında, sonuç olarak bütün bir sisteme çekirdek ile aynı adı vermiş oluyorlar. Bu, birçok karmaşıklığa neden olmaktadır, çünkü böylesi bir kullanımda, biri bir şey söylediğinde, çekirdekten mi yoksa tüm sistemden mi bahsedildiğini yalnızca uzmanlar anlayabilir. Tüm sistemi "GNU/Linux", çekirdeği de "Linux" olarak adlandırarak, anlam karmaşasını önlemiş olursunuz. Bu isim karmaşasına dikkat çektikten sonra, sorumuzu sorabiliriz: Niçin GNU/Linux daha iyidir? Çünküler üzerinde biraz düşünmeye ne dersiniz?

Başlamadan önce, GNU/Linux'ta ekran görüntülerinden oluşan küçük bir gezintiye çıkmak ister misiniz? Şimdi başlayabiliriz. Niçin GNU/Linux daha iyidir? Acele etmeden, küçük başlıklar altında kısa kısa düşünelim isterseniz.

Virüsleri unutabilirsiniz. Sisteminiz kararsız mı? GNU/Linux sizi korur.

Sisteme yığınla ödemeyin. Neden fazla araç kurasınız? Sürücüleri unutabilirsiniz.

Tek tıkla güncelleme. Neden korsan kullanalım? GNU/Linux yeniyi sunar.

Masaüstünde teknolojik yenilikler. Disk birleştirme gereksizdir. Masaüstünde işlevsellik.

Windows zamanla yavaşlar. Çevreyle ilgilenin. Kapalı kaynak kodlu yazılıma hayır!

Ücretsiz, sınırsız destek. Çok pencereye, çoklu masaüstü. Windows'ta dert, Başlat menüsü.

Hataları bildir, çözümü bekle. Sürekli yeniden mi başlatıyorsun? Eski bilgisayarını kullan.

Yüzlerce oyun ücretsiz. Herkese yardım edin. Anında mesajlaşma servisleri hep birlikte.

Harikulade bir müzik Havadan sudan
    çalıcınız olsun. haberiniz olsun.

Şimdilik Windows'a bağlı kalmanızı gerektirecek konular olabilir mi?

Oyuncusunuz, oyunlarınız Kitap/gazete/dergi… Olmazsa olmazınız bir
    Windows üzerinde.. sektöründe çalışıyorsunuz. yazılım, yalnız Windows'ta.

Donanımınız
    desteklenmiyor.

Tamam, bilgisayarıma GNU/Linux kurmak istiyorum! Şimdi ne yapmalıyım?

Windows'a dokunmadan Windows'u silmeden
    GNU/Linux'u deneyebilirsiniz. GNU/Linux kurabilirsiniz.

Eğer GNU/Linux'ta zaten yeterince deneyim kazandığınızı düşünüyorsanız, bu yazıyı (FAQ) okumak isteyebilirsiniz.

whylinuxisbetter.net

Blog Başlıkları
    3

Güzel bir makale olmuş usta. Linkler hep yabancı kaynağa gidiyor. Türkçe açıklama da var mı orada?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)