Yeni Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül oldu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis Başkanı seçilen İsmet Yılmaz'ın yerine Milli Savunma Bakanlığı'na Vecdi Gönül'ün getirildiğini açıkladı.

Eski bakan İsmet Yılmaz'ın TBMM Başkanlığı'na seçilmesinin ardından boşalan Milli Savunma Bakanlığı'na Vecdi Gönül atandı.

İsmet Yılmaz'ı ziyareti sonrasında açıklama yapan Başbakan Davutoğlu, konuyla ilgili şunları söyledi:
"Sayın Vecdi Gönül'ü Milli Savunma Bakanlığı görevi için dün itibarıyla sayın Cumhurbaşkanımıza sundum. Cumhurbaşkanlığı makamımızdan da yazının çıkmasını bekliyoruz bugün. İnşallah en kısa sürede aramıza katılacak."

Bakanlığa atandığının belli olmasının ardından hurriyet.com.tr'ye konuşan Vecdi Gönül ise "Beni bu göreve layık gören sayın Cumhurbaşkanımıza, sayın Başbakanımıza çok teşekkür ediyorum. Geçici bir süreyle de olsa, verilen göreve ve milletimize layık olmak için çalışacağım" dedi.

Gönül, AK Parti'nin 3 dönem kuralına takılan vekilleri arasındaydı ve bu nedenle 7 Haziran seçimlerinde aday gösterilmemişti.

Daha önce TBMM Başkan Vekilliği görevinde de bulunan ve 9 yıl milli Savunma Bakanlığı yapan Vecdi Gönül, toplam 16 yıl milletvekilliği yapmıştı.

Siyasete 1999 yılında Fazilet Partisi Kocaeli Milletvekili olarak giren Gönül, 2002 yılında Ak Parti kurucuları arasında yer aldı. Abdullah Gül'ün kurduğu 58. Hükümet ile Recep Tayyip Erdoğan'ın Başkanlığını yaptığı 59 ve 60. Hükümetlerde Milli Savunma Bakanlığı koltuğunda oturdu.